Bugun...


145 Kobi'ye 4 Milyon 827 Bin 572 TL Destek

145 Kobi'ye 4 Milyon 827 Bin 572 TL Destek

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karabük Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü Serhat Saygın'dan 2021 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
KOBİ'lerin; Ekonomideki payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini yükseltmek ve sanayide entegrasyonu, ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde geliştirmek amacıyla KOSGEB'in kurulduğunu ifade eden Saygın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu olduklarını söyleyerek, yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az olan ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 Milyon ?'yi aşmayan işletmelerin KOBİ vasfını taşıdığını ifade etti.
2021 yılında Genel Destek Programı kapsamında 5 işletmeye 48 Bin 425 ?, Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 14 İşletmeye 105 Bin ?, İleri Girişimcilik Destek Programında 28 işletmeye 2 Milyon 376 Bin 532 TL İşletme Geliştirme ve Destek Programında 35 İşletmeye 616 Bin 221 TL, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında 54 İşletmeye 1 Milyon 549 Bin TL, Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında 8 işletmeye 32 Bin 394 TL, komşu illerimizde meydana gelen sel afeti nedeniyle mağduriyet yaşayan bir işletmeye ise Acil Destek Kredisi kapsamında 100 Bin ? kredi kullandırıldığını söyledi.
Şu an devam eden Cumhurbaşkanlığımızın Genç İstihdamı Destekleme Projesi kapsamında Covit-19 salgınından nispeten daha fazla etkilenen bazı sektörlere yönelik uygulamaya alınan Mikro Küçük İşletmelere hızlı destek programının devam etmekte olduğunu, başvurusu onaylanan işletmelerin ödemelerini almaya başladıklarını ve bu destek kapsamında işletmelerin ilave genç istihdamı taahhüdü vererek çalıştıracakları eleman başına 100 bin lira faizsiz ve 2 yıl ödemesiz destek kullanabileceklerini belirtti.
Pandemi sebebiyle KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin online olarak yapıldığını, girişimci adaylarının kurumun internet sitesine girerek gerekli eğitimlerini alabildiğini ifade eden İl Müdürü Saygın, destek müracaatlarının online kurullar marifeti ile değerlendirildiğini, müdürlüğe ait tüm yazışma ve belge işlemlerinin elektronik ortamda yapıldığını kamu kurum ve kuruluşları ile entegrasyon protokolleri sayesinde işletmelerden ilave bir belge istenmediğini sözlerine ekledi.
2021 yılında işletmeler ziyaret edilerek destek ve hizmetler hakkında bilgilendirmeler yapıldığını, paydaş kurumlar ile bir araya gelerek bilgilendirme toplantılarının gerçekleştirildiğini ve SANTEK kapsamında diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin devam ettiğini belirten Saygın, KOSGEB Destek, Hizmet ve Eğitimlerinin tamamının ücretsiz ve aracısız olarak verildiğini ifade ederek sunumunu tamamladı.
Sanayisi ile yoğrulmuş bir kent olarak KOBİ'lerin varlığının önemine dikkat çeken Vali Fuat Gürel,  KOBİ'lerimizin üretimin olduğu her yerde gelişme vardır, kalkınma vardır. Devlet olarak KOBİ'lerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz ve edeceğiz, onların gelişmesi büyümesi dar anlamda ilimizin bölgemizin geniş anlamda ülkemizin büyümesine neden olacaktır." diyerek çalışanlara başarılar diledi.
Ziyarette Vali Fuat Gürel'e, İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci eşlik etti. (Haber Merkezi)

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 7 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI