Bugun...


ACU; “Safranbolu’nun su ihtiyacı 2050 yılına kadar karşılanacak”

ACU; “Safranbolu’nun su ihtiyacı  2050 yılına kadar karşılanacak”

DSİ Genel Müdürü Murat ACU,’ Karabük Safranbolu İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Karabük ili Safranbolu ilçesinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. ‘dedi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Konvansiyonel tip arıtma tesisinde inşaat işlerinin büyük kısmının tamamlanmak üzere olduğunu isale hattında ise 4 500 metre boru imalatının tamamlandığını ifade edilerek, İnşaat işlerinin en kısa zamanda tamamlanacağı, mekanik, elektrik ve otomasyon imalatlarına geçileceği bildirildi. Böylece tesisin tamamlanması ile Safranbolu’ya 35,000 m3/gün kaliteli içme suyu temin edilecektir.’ Denildi.

DSİ’den yapılan yazılı açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi;

DSİ Karabük’e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Karabük’te son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılandığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU,’ İnşaatı devam edem 55 adet yerleşim yerindeki tesisler tamamlandığında yaklaşık 23 milyon kişiye daha yılda 1,92 milyar m³ içme suyu sağlanmış olacaktır. Plânlama, proje ve inşaat aşamasındaki tesislerin de tamamlanmasıyla yıllık ilave 1,61 milyar m3 içme suyu daha temin edilmiş olacaktır.” Dedi.

 

33 ilde yapımı tamamlanmış olan 75 adet arıtma tesisinden yılda 2,81 milyar m³ AB standartlarında arıtılmış su üretilerek halka sunulduğunun altını çizen ACU,’ Ayrıca 17 ilde inşaat ihale süreci ve/veya inşaatları devam etmekte olan arıtma tesisleri tamamlandığında ilave yılda 500 milyon m³ arıtılmış su sağlanmış olacaktır. 81 İl İçme Suyu Eylem Planı”nı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturacağız. ’diye konuştu.

 

Bu kapsamında çalışmaları hızla devam eden Karabük Safranbolu İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU,’ Karabük Safranbolu İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Karabük ili Safranbolu ilçesinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. ‘dedi.

Konvansiyonel tip arıtma tesisinde inşaat işlerinin büyük kısmının tamamlanmak üzere olduğunu isale hattında ise 4 500 metre boru imalatının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür ACU; “İnşaat işlerinin en kısa zamanda tamamlanarak, mekanik, elektrik ve otomasyon imalatlarına geçilecektir. Tesisin tamamlanması ile Safranbolu ilçesine 35,000 m3/gün kaliteli içme suyu temin edilecektir.’ Diye konuştu.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; “Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 5 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI