Bugun...


AKADEMİK YILI, BAKAN SOYLU AÇTI

AKADEMİK YILI, BAKAN SOYLU AÇTI

Karabük Üniversitesi “2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni ve İlk Ders Programı”  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurul Üyesi Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile KBÜ 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Törene; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurul Üyesi Mehmet Ali Şahin’in yanı sıra Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Vali Yardımcıları Muhittin Gürel ve Barboros Baran, Kaymakamlar, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Karabük Üniversitesi’nin tanıtım filmi ile başlayan program Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

Törende konuşan Vali Fuat Gürel, “Ülkemizin hedeflerini gerçekleştirecek milli ve manevi değerleriyle yoğrulan nesillerin yetişmesinde her türlü desteği vermektedirler. Eğitim gönüllüsü Karabüklüler ve Kardemir’in destekleri üstün gayretlerle kısa sürede fiziki alt yapısı hazırlanmış 50 bin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmış ülkemizin ve dünyanın önemli üniversiteleri arasına girmeye hat kazanmıştır. Üniversiteler bir ülkenin sanayileşmesine, modernleşmesine öncülük eden kuruluşlardır. Karabük Üniversitesi de Karabük‘ün ayrılmaz parçası olmuştur. Sizlerin iyi bir eğitim alması için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmazken devletimiz ve milletimiz 10 bin yatak kapasiteli yurt yapmıştır. Ayrıca bin kişilik yatak kapasiteli yurt inşaatı da sürmektedir. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ilimize çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Bunlardan birisi de Karabük Üniversitesidir” diye ifade etti.

Karabük Üniversitesi’nin geldiği noktanın Türkiye’nin sıçramasının en önemli özetlerinden birisi olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Karabük Üniversitesi’nin açılışına gelmeye mecbur hissettiren ve hakikaten bize belki de medeniyetimizin güzel ve nazik bir jesti olan marifet iltifata tabidir anlayışını buraya gelerek ortaya koymamızı ifade ettiren kıymetli rektörümüz, salona ilk girdiğim anda heyecanları, duruşları kucaklayıcılıklarıyla birlikte Karabük Üniversitesi’nin pozitif yönünü çok iyi yansıtan, başarıları ve geleceğe dair ümit veren kıymetli bilim insanlarımız, yine kendilerine güzel bir dünya, ülke bırakmak için gayret gösterdiğimiz bize umut olan çok kıymetli öğrenciler 2019-2020 Akademik Yılının hem sizlere hem eğitim öğretim hayatımıza, hem ülkemize, Karabükü’müze hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 12 yıldır Karabük Üniversitesi’nin geldiği nokta aslında Türkiye’nin sıçramasının attığı adımların, perspektifinin Türkiye’nin yakaladığı öz güvenin en önemli özetlerinden birisi olarak ortada durmaktadır. Gerek helikopterden gördüğümüzde gerek aşağıya indiğimde gördüğümüz tablo bizi güçlü bir Türkiye geleceğine, güçlü adımlarla ilerlettiğine şahit olarak ortada durmaktadır. Bunun için bu önemli bir rakamdır; 50 bin öğrenci rakamı. Sadece nicelik de değil nitelik bakımından da yoğunlaşma açısından da önemlidir. Bir tek kişinin getirilmesi ne kadar zor olduğunun ve bu konuda bu tip meselelerle uğraşan bir arkadaşınız olarak 7 bin 500 rakamının ne olduğunu ifade etmek istiyorum. Sadece burada eğitim vermiyorsunuz bir diploma da tahsis etmiyorsunuz. Belki bu gün dünyanın çok büyük ihtiyaç duyduğu değerleri yeniden inşa ediyoruz. Karabük Üniversitesi’nin elde ettiği bu misyonu takdirle, büyük bir minnet duygusuyla ifade etmek istiyorum. Hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Akademik yıl açılış töreni ilk ders “Türkiye’nin 21. YY Hedefleri, Fırsatlar-Tehditler” ile devam etti. 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat tarafından Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurul Üyesi Mehmet Ali Şahin'e fahri doktora unvanını verilerek, cübbe giydirilmesi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından belgesinin verilmesinin ardından 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni, Bilim ve Onur Ödüllerinin Akademisyenlere verilmesi ile sona erdi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 5 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI