Bugun...


CHP’den OHAL’e karşı oturma eylemi

CHP’den OHAL’e  karşı oturma eylemi

Cumhuriyet Halk Partisi, Olağanüstü Hal’in yedinci kez uzatılmasını protesto etmek için yurt genelinde olduğu gibi Karabük’te de oturma eylemi düzenledi.

CHP, yurt genelinde eş zamanlı olarak Olağanüstü Hal’e (OHAL) karşı dün oturma eylemi yaptı.

“OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla buluşan CHP’liler, Eski Belediye önü (Hürriyet Caddesinde) önce basın açıklaması düzenledi. Sonrasında ise topluca oturma eylemi gerçekleştirdi.

CHP İzmir Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke’nin de katıldığı oturma eylemine, Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Durum, Safranbolu İlçe Başkanı İbrahim Ayhan ve çok sayıda partili katıldı.

Daha sonra Türkiye genelinde eş zamanlı okunmak üzere hazırlanan ortak bildiriyi CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır kamuoyuyla paylaştı.

Bildiride, OHAL şartları altında yapılan 16 Nisan referandumunun üzerinden bir yıl geçtiği belirtilerek, "Sivil darbe ortamında, 'Evet' demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, 'Hayır' demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşandığı" ifade edildi.

Türkiye'nin 21 aydır OHAL ile yönetildiği belirtilen bildiride, bu sürecin insan hakları, ifade özgürlüğü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olarak kullanıldığı öne sürüldü. OHAL süreciyle halkın iradesinin gasbedildiği ve toplumun tüm kesimlerinin baskı altına alındığı belirtildi.

"OHAL rejimine" son verilmesi istenen bildirinin okunmasının ardından, protesto eylemine katılanlar bir saatlik oturma eylemi yaptı.

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 5 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI