Bugun...


İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Kardemir Arasında İşbirliği.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Kardemir Arasında İşbirliği.

Mesleki ve Teknik Eğitim öğrencilerimizin gerçek iş ortamlarında kalma sürelerinin artırılması ve mesleki ve teknik eğitim kurumlarının sektör liderleri ile yoğun bir şekilde etkileşim hâlinde olmaları eğitim-istihdam-üretim üçgeninin güçlenmesi kapsamında Karabük İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile KARDEMİR Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. işbirliğinde imzalanan "İkili Mesleki Eğitim Uygulaması"'nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 13.09.2021 Pazartesi günü saat 16.00'da KARDEMİR EKM Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene KARDEMİR Genel Müdürü Necdet UTKANLAR, İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, İl Milil Eğitim Müdürlüğü ve KARDEMİR Yöneticileri, Mesleki Eğitim Merkezi Okul Müdürü Ahmet ÇELEBİ, öğrenciler ile veliler katıldı. İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan program KARDEMİR Genel Müdürü Necdet UTKANLAR ve İl Millî Eğitim MüdürüNevzat AKBAŞ'ın açılış konuşmaları ile devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ, yaptığı konuşmada "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" şiarıyla Ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitime atfedilen değer Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde açıklanan hedeflerle daha da artırılmıştır. İlimizin mesleki eğitimdeki kalitesini artırmak ve mesleki eğitim öğrencilerimizin nitelikli ve gelişime açık bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak en önemli görevlerimizdendir. Karabük İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu doğrultuda iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamak ve çocuklarımıza güzel ve parlak bir gelecek sunmak amacıyla Ticaret ve Sanayi Odalarımız, Organize Sanayi Bölgesi ve Meslek Odalarımız başta olmak üzere bölgemizde bulunan farklı sanayi kollarında hizmet veren sanayi kuruluşlarımız ile iş birliği içerisinde hareket etmekteyiz ve sürekli iletişim halinde projeler yürütüyoruz, Meslek Liselerimizi birlikte şekillendiriyoruz. Onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu çerçevede İlimizin büyük sanayii kuruluşlarından ve "fabrikalar kuran fabrika" unvanına sahip, şehrimizin ve ülkemizin sanayi lokomotifi Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Müdürlüğümüz arasında 16 Temmuz 2021 tarihinde "İkili Mesleki Eğitim Uygulamasına İlişkin Protokol" imzalanmıştır. Protokol ile Kardemir'in düzenlediği beceri eğitimi sınavları ve mülakatlarda başarılı olan 8.sınıftan mezun 30 (otuz) öğrencimiz 4 yıl boyunca mesleki eğitim yani teorik ve pratik eğitim yapmak üzere işletmeye kabul edilmiştir. Kabul edilen öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Kişisel-sosyal gelişim imkânı ve birçok kazanım sunan çok güzel ve değerli bir sürece adım attıkları için Karabük İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimiz adına çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimize güveniyoruz ve çok güzel başarılara imza atacaklarına canı yürekten inandığımızı belirtmek istiyorum.” İfadelerine yer verdi.

Söz konusu protokol ile;

Metal Teknolojisi/Kaynak Dalı, Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanında Endüstriyel Bakım-Onarımmeslek dallarında öğrenim gören öğrencilerimizin 2 gün okulda teori, 3 gün Kardemir işletmesinde uygulamalı eğitim imkânına,Kendilerine asgari ücretin %30'u kadar ücret, yemek, servis imkânları ve iş kıyafetleri verilecek, yani işletme personeli gibi bu imkânlardan faydalanacaktır.Teorik dersleri, bilgisayar dersleri ve yaşam bilgisi seminerleri,ve eğitim bitiminde Meslek Lisesi Diploması ve Ustalık Belgesi alma imkânı bulacaklardır. Yani bir anlamda tam donanımlı meslek elemanı olarak hayata atılmış olacaklardır. (Bu proje ile öğrencilerimize birçok yönden kazanımlar sağlayacak olan çok güzel bir kapının açıldığını düşünüyoruz.)

Mesleki ve Teknik Eğitim öğrencilerinin gerçek iş ortamlarında kalma sürelerinin artırılması ve mesleki ve teknik eğitim kurumlarının sektör liderleri ile yoğun bir şekilde etkileşim hâlinde olmaları eğitim-istihdam-üretim üçgeninin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu konuyu çok önemsiyoruz.

Öğrencilerin gerçek iş ortamlarında kalma sürelerini yükseltmeyi hedefleyen ve profesyoneller ile çalışma fırsatı veren bu protokol ile gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının üretilmesi ve karşılanması konusunda ciddi bir adım atmış bulunuyoruz. Bu proje ile çocuklarımızın ülkemizin ihtiyacına cevap verebilecek mesleki ve sosyal alanda etkin ve güçlü bireyler olmasını hedefliyoruz. 

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken her projemizde yanımızda olan, bizleri yüreklendiren ve teşvik eden Valimiz Sayın Fuat GÜREL'e ve Milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum. Kabul edilen öğrencilerimizi tekrardan tebrik ediyorum, ailelerimize hayırlı olsun diyorum. Öğrencilerimize bu fırsatı veren Kardemir A.Ş Yönetim Kuruluna, Genel Müdürümüz Sayın Necdet UTKANLAR'ın şahsında emeği geçen tüm Kardemir ailesine şükranlarımı sunuyorum, çalışma arkadaşlarıma, Mesleki Eğitim Merkezimin Müdürü ve personeline de teşekkür ediyor, gençlerimize, ailelerine, Karabük'ümüze ve Milletimize hayırlı olsun diyorum." ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından "İkili Mesleki Eğitim Uygulaması"'na dahil olan KARDEMİR'in düzenlediği beceri eğitimi sınavları ve mülakatlarda başarılı olan 8.sınıftan mezun 30 (otuz) öğrencimiz 30 öğrencimizin ünite çekişleri ve KARDEMİR yemini etmesiyle devam eden program öğrencilere hediyelerin verilmesi ve hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.

Protokol kapsamında en az ortaokulu bitirmiş olan öğrencilere Karabük Mesleki Eğitim Merkezi ile Kardemir A.Ş işbirliğinde ikili mesleki eğitim programlarını uygulayarak, sanayi için ihtiyaç duyulan meslek alanlarında eğitim vermek, istihdam için gerekli bilgi ve beceri düzeylerinin yükseltilerek uluslararası standartlara, ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda eğitilmesi amaçlanmaktadır.  

Demir Çelik Endüstrisine yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla yapılacak mesleki eğitim faaliyetlerine ilişkin usul ve esasların belirlendiği protokol ile; Metal Teknolojisi alanında Kaynak dalı ve Elektrik- Elektronik Teknolojisi alanında Endüstriyel Bakım- Onarım dalında İkili Mesleki Eğitim Programları uygulanacaktır.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 6 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI