Bugun...


Kökkaya; “Ölümü gösterip, sıtmaya razı etme” mantığı uygulanıyor!

Kökkaya; “Ölümü gösterip,  sıtmaya razı etme”  mantığı uygulanıyor!

Atatürkçü Düşünce Derneği Karabük Şubesi Başkanı İbrahim Kökkaya, Milli Eğitimin lise kontenjanları ile ilgili yaptığı skandal uygulamayı eleştirerek, basın açıklaması yaptı.

Kökkaya yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “İlimizde 2770 tane 8.inci sınıf öğrencisi olduğu, şehrimizin ülke genelindeki eğitim başarısı ve köklü eğitim kurumlarına sahip olduğu, gerçeği hiç dikkate alınmadan; ilimizde sadece 3 okulun 240 öğrenciyi merkezi sınavla alacağı açıklandı. Ardından; “Ölümü gösterip, sıtmaya razı etme” mantığıyla okul sayısı 4’e ve kontenjan sayısı 330’a çıkartıldı. Eğitim sistemimizin asıl sorununun özetle kadro ve müfredat sorunu olduğu yine gözden kaçırılmıştır.

Değişen ders içerikleri, dağıtılan kitapların kalitesizliği, akılcı, bilimsel, evrensel eğitimden uzaklaşılması, yetersiz ölçme değerlendirme sistemi, yandaş sendikaların yarattığı hizip ve kaydırma ortamı, imam hatip liseleri lehine yapılan ayrımcılık, adalet ve liyakat gözetilmeksizin göreve başlatılan eğitim kadrosu, sürekli değişen mevzuat; eğitim sistemimizin asıl problemleridir.

Karabük ili, eğitimdeki başarısı ile çok daha fazla kontenjanı hak etmektedir. Özellikle 75.Yıl Anadolu Lisesi, Demir Çelik Anadolu Lisesi, Safranbolu Anadolu Lisesi gibi geçmişi başarılarla dolu liselerin, sınavsız öğrenci alması pek çok kişiyi üzmüştür.

Ayrıca, nitelikli okul diye tanımlanan liselere yerleşecek 330 öğrenciden, kaçının Karabük’ten, kaçının il dışından olacağı; sınavla bu 4 okula yerleşemeyen Karabük’te okuyan 8.inci sınıf öğrencilerin hangi liselere nasıl ve ne şekilde yerleştirileceği belli değildir.

Birisinin; “Bizim zamanımızda TEOG mu vardı?” demesiyle değişen bir sistemin ve uygulamasının iyi olamayacağının elbette farkındayız. Eğitimden bir haber bakanlar ise, bu zihniyeti 16 yıldır takip etmiş ve eğitim sistemimizi çağın çok gerisine götürmüşlerdir. Yurt genelinde yapılan sınavlarda başarısı en düşük seviyede olan imam hatip liselerinin arka bahçe gibi kullanılması, İmam Hatip Liselerinin sayı ve kontenjanlarının arttırılması tamamen siyasi amaçlıdır.

Bu olumsuzlukla eğitim sistemimizi planlı ve programlı bir şekilde baltalamaktadır. Atatürk; “Sadece kimi sosyal kurumların ve bakanlıkların başına, “Milli” kelimesinin konulmasını istemiştir. Milli Eğitim ve Milli Eğitim Bakanlığı, bunlardandır.

Atatürk’ün; “Hayattaki en hakiki mürşit; ilimdir, fendir.” Sözü de dikkate alındığında; “Akılcı, Çağdaş, Bilimsel, Eşit, Laik eğitime olan ihtiyacımız her zamankinden fazladır. Bu alanlarda ki bilinçlendirme çalışmalarımıza tüm vatandaşlarımızın katkısını bekliyoruz.” Diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 7 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI