Bugun...
LÂZIM-I GAYR-I MÜFARIK


AYTEKİN AYTEKİN Müze Kentten
aytekinkus@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

17 Aralık 2014 tarihinde Safranbolu nun Dünya Miras Listesi’ ne alınışının 20. Yılı nedeniyle düzenlenen etkinlik kalıcı kazanımlarda sağladı diyebiliriz. Her şeyden önemlisi hizmeti geçenlerin anımsanılması bile birliktelik vurgusu adına içtenlik doluydu ve beğeni topladı.

Bu özel ve güzel gün için toplantıya çağrılan konuklarımızın ve konuşmacıların bildirileri, görüşleri, değerlendirmeler bu bağlamda ilerisi için bellek oluşturur kanısındayım.

 Cıngıllıoğlu Sanat Galerisinde bu etkinlik nedeniyle ve bir gün sergileyebildiğim Gazete koleksiyonlarını göremeyenler için bu yılın ortalarında ‘’Korumacılıkta 40 yıl’’ adıyla daha geniş bir sergileme düşünüyorum kısmet olursa…

Belediyemizin hazırladığı 1994-2014 yılları arasında ödüle değer görülmüş taşınmazlara ilişkin kitapçığın önemi de yadsınmaz ufak tefek yanılgıları dışında…

Hele hele tarihi Şehir’e Kıranköy tarafından girişte Gümüş Semti nde yer alan ışıklı  ‘’UNESCO ve Dünya Miras Şehri Safranbolu’’  logolarının tarihi Çarşı’ da da güncellenmesi bir güzellik oluşturdu. Bu tasarımın ve önerinin fikir babası olarak hem mutluyum hemde gerçekleşmesini sağlayan Belediye Başkanımıza ve emeği geçen ustalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Ancak bu önerimin şimdilik birinci ayağı gerçekleşti. İkincisi de tarihi Bağlar ın girişinde Aslanlar Belediye lokalinin ya da Köyiçi Meydanının bir yerinde benzerinin de yapılmasıydı.

Görüşlerine çok değer verdiğim Köyiçi Safran Konak’ ın sahibi Avukat Recep Yücel Beyefendi de         ‘’üzerimize düşeni yaparız’’  güvencesiyle benim önerimi desteklemişti; Sizinde bulunduğunuz bir ortamda Sayın Başkanım…

Eskiden ‘’ Şehir- Bağlar’’ ayrışması söz konusuydu,  daha çok duyduklarımıza göre…

Artık Şehir ve Bağlar eski deyimle ‘’ LÂZIM-I GAYR-I MÜFARIK ‘’ tır. Birlikten güç doğar.

Bağlar’ ın ‘’UNESCO ve Dünya Miras Şehri Safranbolu’’  Logosunu güncellemenizi bekliyor;  açılışına çok ünlü,  mega star Bir zat-ı muhteremi getireceğimi peşinen muştuluyorum efendim.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 3 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI