Bugun...
BİLGİSİZ FİKİR SAHİBİ OLMAK


Aytekin Kuş Müze Kentten
aytekinkus@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Bir iki ay önce internet ortamında değerli büyüğüm Prof. Dr. Nigan BAYAZIT’ ın Safranbolu Belediyesi Safranbolu Araştırmaları Merkezi nin 9 nolu yayını olarak Şubat 2014 tarihinde kullanıma sunulan’’Safranbolu Geleneksel Konutları ve Toplumsal Değişme’’ isimli kitabında ŞEHİR( Çarşı, Çukur) başlığı üzerine çeşitli yorumlar yapıldığını okudum.
Daha sonra 03.05.2015 günü Tarihi Cezaevinin Suha Arın Kültür ve Sanat Merkezi olarak yeniden düzenlenerek açılması sırasında aynı başlığın konu edildiğini;  05.05.2015 Salı günü yapılan Vakıf Yönetim Kurulu toplantısında da ‘’ Safranbolu ile ilgili yazılan kitap, hazırlanan TV programları, özellikle yemek programlarında yapılan hataların nasıl önleneceği konusunda; Vakfın çalışmalarına öncelikle mütevelli heyet üyeleri olmak üzere tüm Safranboluluların maddi ve manevi destek vermesi hususları Sn. Başkanımız Şefik Dizdar tarafından dile getirilmiş anılan kitabın içeriği hakkında açıklamada bulunmam istenmiştir.
Safranbolu- Karabük Kaynakçasını Kerim Özdemir isimli bir öğretmen arkadaş la birlikte hazırladığımızdan dolayı toplam 3134 kitap, tez, plan-proje-rapor; gazete yazıları, dergi yazıları , sempozyum bildirileri, süreli yayınlar ile belgeler- yayınlanmayan çalışmalar gibi Safranbolu ve Karabük ‘ü konu edilen kaynaklar içinde  ‘’ Çukur’’  anlatımına ilişkin 
1- 1917 ve 1948 yılında ünlü gazeteci yazar, milletvekili İBRAHİM HABİB SEVÜK’ ün anılarını yayınladığı yazılarında,
2- 1936 yılında Safranbolu İmar Planını hazırlayan Uzman Şehirci- Mimar Burhan Arif ONGUN’ un  raporunda, 
3- 1981 yılında Geleneksel Safranbolu Evleri ve Oluşumu kitabında Prof. Dr. Reha Günay ‘ ın bir kez ’’ÇUKUR’’ sözcüğünü Coğrafi tanımlama olarak yazdığını belirttim.
4- 1975 yılında ODTÜ öğrencilerinin Aralık ayından itibaren Safranbolu’ da yaptıkları çalışmaya dayalı olaylı Sevgi AKTÜRE – TANSI SENYAPILI nın SAFRANBOLU’ DA MEKANSAL YAPININ GÖSTERDİĞİ NİTELİKLER VE KORUMA ÖNERİLERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ başlıklı yazısı ve yayınında ise Çukur ya da ‘’ Şehir ‘’ kesimi denilmek suretiyle Yer tanımını en az 40 kez yinelendiğini özetledim.
5-  Ayrıca bu çalışma 1976- 1981 yılları arasında önemli bir yapıt olarak görülmüş; 1994 yılı öncesi Dünya Miras Listesi Rapor hazırlıkları aşamasında ODTÜ lü uzmanlarca yararlanılan kaynakların başında gelmiştir. Dolayısıyla bu kaynaktan bire bir alıntılar yapan Prof. Dr. Nigan BEYAZIT ‘ ın kitabında doğal olarak Çukur sözcüğü yer almıştır.  
Bu bilgileri içeren kaynaklar ve süreç  bilinmediği, okunmadığı içinde değerli bilim insanı Prof. Dr. Nigan BAYAZIT’ a , kitabın basımını üstlenen Safranbolu Belediye Başkanlığına; Editör ve rehberlik hizmetim nedeniyle de şahsıma yönelik göndermelerde bulunulduğunu anımsattım. 
Üstüne üstlük Prof. Dr. Nigan BAYAZIT hocamın’’ Safranbolu Geleneksel Konutları ve Toplumsal Değişme’’ kitabını değerli büyüğüm Sn. Kızıltan ULUKAVAK ile şahsım en az üç kez okuduk. Özelliklede 24. Sayfasında da 
Şehir (Çukur, Çarşı) Başlıklı bölümünde ‘’ Çeşitli kaynaklarda ilk yerleşmelerin yer aldığı çarşının olduğu bölgeye ‘’ Şehir, Çukur, Çarşı adları verilerek anılmaktadır. Biz burada Şehir adını kullanacağız’’ tümcesini yazdırmak suretiyle de bu güne değin süre gelen bilgi kirlenmesine açıklık getirdik. 40 yıllık anlam kargaşasına son verdik.
 Hal böyle iken ‘’ Hürümma ‘’ dan ve ‘’ Poo’’ deyip  ortaya çıkıp  kıtır atanları’’ emrazı akliye durumlarını net bilemediğim  için kınamıyorum, kızamıyorum ancak acıyorum. Allah akıl fikir versin diyorum. Bilgisiz fikir sahibi olmuşlar belki gerçeği böylece öğrenmiş olurlar.
Bu değerli kitabı hazırlayan ve toplumumuza sunan Prof. Dr. Nigan Bayazıt hocama ve Belediye Başkanımız Sn. Dr. Necdet Aksoy’ a teşekkürlerimi yineliyorum.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 2 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI