Bugun...
Bebeklerde Demir İlacı Kullanımı


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf İlker Çelik Sağlık Köşesi
ycelik@medikarhastanesi.com
 
 

Demir genel olarak vücudumuzda alyuvar dediğimiz kan hücrelerinin içinde oksijeni taşımaya yarar fakat vazifesi sadece bununla sınırlı değildir, vücudumuzun en küçücük yerlerinde fonksiyonların devamı için de gerekli bir elementtir.

Demir eksikliğinde sadece kan seviyesi düşmekle kalmaz aynı zamanda birçok sistem etkilenir. Demir eksikliğinde bütün hücresel fonksiyonlar etkilenir,  büyüme ve motor gelişim duraklar, davranış ve bilişsel fonksiyonlar, fizik kapasite,  bağışıklık, dolaşım sistemi, sindirim sitemi etkilenir. Vücutta demir eksik olup kansızlığa yol açtığında küçük çocuklarda solukluk, çarpıntı, huzursuzluk, iştahsızlık toprak ya da başka yabancı maddeler yeme isteği, büyüme geriliği, enfeksiyonlara eğilim, oyun çocuklarından çabuk yorulma, korku, çekingenlik, zekâ düzeyinde gerileme, anneye aşırı düşkünlük, okul çocuklarında da; dikkatsizlik, konsantrasyon güçlüğü, okulda başarısızlık ve fizik kapasitede azalmaya neden olmaktadır.

Kansızlık ise genel olarak alyuvar veya alyuvar içinde hemoglobin dediğimiz maddenin eksikliğinden kaynaklanır. Demir eksik olduğunda kansızlığın bir çeşidi olan demir eksiliği kansızlığı meydana gelir.

Yeni doğanlarda alyuvarların ömrü kısa, üretimi yavaştır. Bu sebeple ilk 8-10 haftada alyuvar sayısı giderek azalmakta ve yeni doğanın fizyolojik kansızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu olması gerekli bir süreçtir. Bununla beraber yeni doğanlar alyuvar üretmeyi öğrenirler. Vücut bu alyuvarları üretmek için demire gereksinin duyar, ihtiyaç olan bu demir gereksinimi, gebelik esnasında bebeğe geçen depolanmış demirden sağlanır. Bu demir depoları bebek 4-6 aya geçinceye kadar yeterli olur. Bundan sonra özellikle annenin demir eksikliği de söz konusu ise sütten geçen demir miktarı da az olacağından vücutta demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık ve tüm vücut sistemlerin etkilenmesi durumu olabilir. Bunun önüne geçmek için bebeklere 4-6 ay aralığında profiklasi dediğimiz düşük dozda demir desteği başlanır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 2 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI