Bugun...
Diş Beyazlatma Nedir?


Diş Tabibi Metin Cingöz Sağlık Köşesi
metincingoz@medikarhastanesi.com
 
 

Dişler yıllar içerisinde yiyecekler, içecekler ve sigara kullanımı gibi sebeplerle beyazlıklarını kaybedebilirler. Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere kozmetik bir çözüm olarak önerdiğimiz diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir.

Beyazlatma Nasıl Yapılır

Bu lekelenmelerin giderilmesi için uygulanan beyazlatma yöntemi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi; klinikte uzman bir hekim tarafından beyazlatıcı uygulanacak olan bölgeye yerleştirilir ve lazer ışık belli bir süre tutulur. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Güvenilir bir yöntemdir. İşlem bittiğinde sonuç fark edilir.

İkinci yöntem ise; hekim hastanın ağzından ölçü alarak kalıp hazırlatır. Hasta kendisi için hazırlanmış olan bu özel kalıbın içerisine beyazlatıcı ilacı yerleştirerek uygulanacak dişlerin üzerine hekimin tavsiye ettiği sürede uygular. Kalıplar mutlaka her hastaya özel hazırlanmalıdır. Eczaneden alınan standart kalıplar genelde dişlere iyi uyum sağlamadığından dişeti rahatsızlıklarına sebep olabilmektedirler.

İki yöntem arasındaki en büyük fark ise, klinikte yapılan beyazlatmadan çok kısa sürede sonuç alınması ve çok daha konforlu olmasıdır.

Beyazlatılan Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır

Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktır. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler. Şu unutulmamalıdır ki, bleaching her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Bu yüzden diş hekiminiz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

Diş Beyazlatmanın Zararı Var Mıdır?

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez. Sadece bir süre hassasiyet gösterme ihtimali vardır. Hamilelerde uygulanmaması tavsiye edilir. İşlem tamamen estetik kaygılardan olduğundan doğum sonrasına ertelenmelidir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 7 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI