Bugun...
Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir?


Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Kutsal Evren Löker Sağlık Köşesi
kutsalevrenlöker@medikarhastanesi.com
 
 

Mevsimsel Grip; genellikle bahar ve kış aylarında görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık genellikle hafif seyirlidir, ancak nadiren hayati tehlike oluşturabilir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler virüsle karşılaşıldıktan 1-3 gün içerisinde görülmeye başlar.

Ateş (koltuk altından ölçülen 38 °C ve üzeri), Kuru öksürük, Boğaz ağrısı,  Burun akıntısı ve tıkanıklığı, Baş ağrısı, Vücut ağrıları, Titreme, İshal, nadiren kusma.

Gripte; genellikle şikâyetler 7 gün sürer, ilk 2-3 gün belirtiler daha şiddetlidir, sonrasında düzelme başlar. Bazen iyileşme süresi 1- 2 haftaya kadar uzayabilir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Hastaların, öksürme veya hapşırma ile etrafa saçtığı damlacıkların solunması veya bu damlacıkların bulaştığı yüzeylere temas edildikten sonra ellerin ağız, burun veya göze sürülmesi ile bulaşır.

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı gripten çok daha hafif seyirli bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Pek çok virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görülür.

Ateş çok hafif olabilir ya da hiç görülmez, Hafif boğaz ağrısı olabilir ya da hiç görülmez, Baş ağrısı çok hafif olabilir ya da hiç görülmez, Burun akıntısı görülebilir, Burun tıkanıklığı görülebilir, Öksürük görülebilir.  Vücut ağrısı görülmemektedir, İshal ve kusma görülmemektedir.

Gribin Tedavisi Var mıdır?

Grip hastalarına genellikle; ağrı kesici-ateş düşürücü, burun tıkanıklığını veya burun akıntısını azaltıcı ilaçlar gibi belirtileri azaltmaya yönelik, hastanın konforunu sağlayıcı tedaviler verilmektedir.  Antibiyotikler gribi tedavi etmezler.

Hamileler, kronik hastalığı bulunanlar ve belirtilerin ağır seyrettiği hastalar (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük) kesinlikle hekime başvurmalıdır.

Kimler Risk Grubundadır?

Gebeler, 65 yaş ve üzeri ve 2 yaş altı bireyler, Bakımevi / huzurevinde kalanlar, Kronik böbrek yetmezliği olanlar, Astım dâhil kronik akciğer hastalığı olanlar, Koroner arter hastalığı dâhil kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, Kan hastalığı olanlar, Şeker hastalığı olanlar, Nörolojik hastalığı olanlar, Metabolik hastalığı olanlar, Kronik karaciğer hastalığı olanlar, Obezler, sağlık çalışanları,

 

Hasta Kişiler Ne yapmalıdır?

Hastalar hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdırlar.

Risk grubundaki kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.

Hastalar mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmemeli, kalabalık ortamda bulunmaları gerekiyorsa maske takmalıdırlar.

Hapşırma ve öksürme sırasında kâğıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalıdır. Eğer mendil yok ise kolun iç kısmı kullanılarak ağız ve burun örtülmelidir.

Hasta kişiler bol sıvı almalı, taze sebze ve meyve tüketmelidir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Aşılama, gripten korunma yollarından birisidir. Özellikle risk grubunda bulunanlar grip aşısı yaptırmalıdırlar.

Gripten korunmanın en önemli yolu kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanmasıdır.

Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

Ağız, burun ve gözlere kirli eller ile temas edilmemelidir.

Hastanın temas ettiği veya virüsün bulaşmış olabileceği sık kullanılan ve dokunulan yüeyler sık sık temizlenmelidir.

Grip Aşısını Her Yıl Yaptırmalı Mıyım?

Evet; çünkü her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Bu nedenle aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır.

Grip aşısı, 65 yaş üzerindeki kişilere ve risk gruplarına önerilmektedir, risk grubunda yer alan kişiler hekime başvurarak reçete ile eczaneden grip aşılarını alabilirler. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyuculuk sağlar.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 8 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI