Bugun...
El Bileğinde Sinir Sıkışması


Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Tayfun Güngör Sağlık Köşesi
tgungor@medikarhastanesi.com
 
 

El bileğimizde, kirişlerin ve elin ana sinirlerinden birinin geçtiği tünel şeklindeki yapıya “karpal tünel” denir. Bileği aşırı zorlamak, tekrarlayıcı hareketler yapmak, romatoid artrit, guatr ve şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar, gebelik sırasında sıvı toplanması karpal tüneldeki basıncın ve şişmenin artmasına ve sinirin sıkışmasına yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık; “karpal tünel sendromu” olarak adlandırılmaktadır. Bu tünelde sıkışan bu sinirin görevi  başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın iç yüzünün tamamı ile yüzük parmağının iç yüzünün dış yarısının hissetmesini sağlamaktır.

Başlangıç döneminde ilk bulgular genellikle elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve özellikle ilk üç parmakta karıncalanma hissidir. İlerleyen dönemlerde ağrı şiddetlenirken parmaklarda uyuşmaların başladığı görülür. Ağrı ve uyuşukluk hissi genellikle geceleri hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir ve belirtiler hasta ellini salladığında ve bileğini hareket ettirdiğinde azalır.

Klinik bulgular ve hastanın şikayetleri genellikle teşhis için yeterlidir. Ancak kesin teşhis için sinir içindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığını gösteren EMG (elektromyografi) tetkiki de mutlaka yapılmalıdır.

El bileğinde sinir sıkışmasının tedavisine gelecek olursak; hafif ve orta düzey sıkışması olan parmaklarda güç kaybı olmayan hastalarda kanalın daha rahat pozisyonda olmasını sağlayan bileklikler verilebilir. Yine ağrı ve uyuşmaların azaltılmasına yardımcı ağrı kesici ve gabapentin gibi ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu hasta grubunda ilaç tedavisine ek olarak fizik tedavi ile oldukça başarılı sonuçlar alabilmekteyiz. İlaç tedavisi ve fizik tedaviye cevap vermeyen hastalarda sıkışan sinire ultrason eşliğinde kortizon enjeksiyonu yapabilmekteyiz. Bu tedavilere cevap vermeyen şiddetli yakınmaları olan veya el parmaklarında güç kaybı olan hastalarda ise sinir üzerinde basıyı kaldırmayı hedef alan basit bir cerrahi işlemin yapılmasıdır.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 7 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI