Bugun...
Romatizma Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?


Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Tayfun Güngör Sağlık Köşesi
tgungor@medikarhastanesi.com
 
 

Romatizma nedir ve çeşitleri nelerdir?

Romatizma, kaslarda ve özellikle eklemlerde kendini gösteren ağrılı hastalıkların genel adıdır. Romatizma tek bir hastalık değildir. 200’den fazla çeşidi vardır. Romatizma temel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan olmak üzere ikiye ayrılır. İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşan iltihap tipleri şeklinde görülür. İltihaplı olmayan romatizmada eklemde aşınma ve incelme görülür. Kemik çıkıntısı oluşabilir.

İltihaplı romatizma tek bir hastalık mıdır, nedenleri nelerdir, tedavileri aynı mıdır?

İltihaplı romatizma, adından da anlaşıldığı gibi eklem ve kasların iltihabi durumudur. İltihabi romatizmaların sebebi genel olarak bilinmemekle birlikte genetik, çevre ve mikrobik faktörlerin vücudun bağışıklık sistemini bozarak kişinin kendi kan hücrelerinin kişinin kendi kas ve eklem dokularına saldırarak iltihap oluşturması olarak tanımlanabilir.  İltihabi romatizmanın birçok çeşidi mevcuttur. Kas veya eklem ağrısı veya şişliği olan birinde romatizmal sorgulama yapılarak tanı konulmaya çalışılır. Her iltihaplı romatizmal hastalığın tedavisi farklıdır.

Hangi şikayetleri olan hastalarda iltihabi romatizmal hastalıklardan şüpheleniriz?

Yaygın eklem ağrısı veya eklem şişliği veya şişlikleri olan hastada; ağız-göz kuruluğu, gözde kum kaçmış gibi batma, güneşe çıkınca yüzde kelebek gibi kızarma, ellerde soğukta morarma beyazlaşma, ağız ve genital bölgede tekrarlayan aftlar, vücutta kırmızı renkli döküntüler sorgulanır. Yine bel ağrısı olan hastada; ağrı gece oluyor, gündüz geçiyorsa, sabah bir saatten fazla tutukluk oluyor ve hareket ettikçe geçiyorsa iltihaplı bel romatizmasından şüpheleniriz. Yaşlı, gece omuzlarında ağrısı olan ve yorganımı bile çekemiyorum diyen bir hastada omuz bölgesinin iltihaplı kas romatizmasından şüphe ederiz. Yine sedefi olan hastada eklem rahatsızlığı olduğunda sedefe bağlı eklem romatizmasından şüpheleniriz.

İltihaplı olmayan romatizmal hastalıklar nelerdir?

Bel-boyun fıtıkları, bel-boyun-diz-kalça eklemlerinin kireçlenmeleri, topuk dikeni, menisküs problemleri, yaygın kas romatizması en sık karşılaştığımız iltihaplı olmayan romatizmal hastalıklardır.

İltihaplı olmayan romatizmal hastalıkların sebepleri nelerdir?

Genetik yatkınlığı olan kişilerde; yaşlanmaya bağlı yıpranma, kaza-darbe-zorlanmalar, stres, sigara, aşırı kilo, hareketsiz yaşam iltihabi olamayan romatizmalara neden olur.

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklardan nasıl korunabiliriz?

Boyun fıtığından korunmak için bilgisayara uzun süreli bakmak gibi sabit pozisyonlu aktivitelerden kaçınılmalıdır. Kişi uzun süreli bilgisayar başında kalacaksa boynunu aralıklı olarak hareket ettirmelidir. Yine kişi yanlış pozisyonda oturmamalı ve yatmamalıdır. Boyun çukuru iyi bir şekilde desteklenerek uyunmalıdır. Ani boyun hareketlerinden ve boynu kütletmekten sakınılmalıdır. Bel fıtığından korunmak için otururken bel iyi bir şekilde desteklenmelidir. Yanlış pozisyonda oturmaktan kaçınılmalıdır. Yerden bir şey alırken direk belden değil dizlerin yardımıyla alınmalıdır. Yine ani bel hareketlerinden kaçınılmalıdır. Bel ve diz bölgesinde romatizması olanlar eklemlere binen yükü azaltmak için kilo vermelidirler. Diz kireçlenmesinden korunmak için olabildiğince merdiven inip-çıkmaktan, engebeli yüzeylerde gezinmekten kaçınılmalıdır. Ağrıların şiddetinin artmaması için ağrıyan eklemler bez korselerle soğuktan korunmalıdır.

Romatizmal hastalıklar nasıl tedavi edilir?

İltihaplı romatizmal hastalıklar çeşidine göre her biri farklı iltihap giderici ilaçlarla tedavi edilir. İltihabi olmayan romatizmal hastalarda öncelikle yukarıda bahsedilen önlemler alınır. Ağrı için ağrı kesici-kas gevşetici ilaç ve kremler verilir. Kasların gevşemesi, ağrının azalması, iyileşmenin hızlanması için sıcak-soğuk tedavi gibi fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılır. Hastalığın çeşidine göre egzersiz tedavileri verilir. Bel-boyun-diz bölgelerini desteklemek için korselerden faydalanılır. Ağrılı bölgelere çeşitli maddeler kullanılarak iğne tedavileri uygulanır. İleri seviyedeki kireçlenme ve fıtıklarda ise cerrahi tedavi gerekebilir.

Medikar fizik tedavi biriminde hangi hastalıklar tedavi edilmektedir?

Kas-eklem yakınmaları olan hastalarımızın şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde dinleyerek; yine ayrıntılı bir muayene yapmaktayız. İltihabi ve iltihabi olmayan romatizmal hastalıkları yukarıda bahsettiğimiz metodlarla başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz. Hastalarımız son teknolojik ekipmanlarla kurulu ünitemizde sıra beklemeden, evlerinin konforunda fizik tedavilerini alabilmektedirler. Ailenizle mutlu ve sağlıklı günler dileriz

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 3 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI