Bugun...
KARDEMİR


Hikmet Sivri Köşesinin Adı
hikmetsivri@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

KARDEMİR. A.Ş. Tesislerinin, Havasını yıkayalım, temizleyelim, kirli havayı uzaklaştıralım, tesislere temiz hava getirelim…

Kardemir A. Ş. Tesislerinin, kendi havasını temizleyemediğini ve çevreyi olumsuz bir şekilde etkilediği, görülmekte, gözlemlenmekte, ilgili cihazlar ile ölçümlemeler yapılarak tespit edilmekte, konu ile ilgili kurum ve kuruluşlarca ilmi raporlar yayınlanmakta, konuya duyarlı vatandaşlarca da dile getirilmektedir.

 

Çalışanların sağlığını, çevrede yaşayanların sağlığını tehdit edercesine, tüm bitki-hayvan canlılarının yaşamını etkileyen, bölgesel ekolojik dengeleri bozan bu sanayi tesisimizin, zararlı etkilerini yok etmek, en azından azaltmak için, mevcut benzer tesislerin yapılarının incelenmesi veya konu ile ilgili görüşlerimizin belirtilmesi, ifade edilmesi gerekmektedir.

 

Bir mühendis ve araştırmacı olarak, Kardemir A. Ş. Tesislerinin ürettiği hava kirliliğini azaltmak veya izale etmek konusunda görüşlerim ve projelerim var.

Bu görüş-düşünce ve projelerimin, Kardemir A. Ş. çalışanları ve çevre halkının sağlığının önemine binaen, ele alınması, gündeme getirilmesi, acilen uygulanması gerektiği kanaatindeyim.

 

1-    Kardemir A.Ş. Tesislerinin, açık havasında uygulanacak sulu sistemle, partikül ve bazı Kükürt dioksit gibi zararlı gazların çökertilmesi, etkisinin azaltılması mümkündür.

2016 yılı yaz mevsiminin çok sıcak geçeceği, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce açıklanmıştır.

Sulu açık hava yıkama sistemi ile, açık alandaki kirli havanın yıkanma işlemi yapılırken, açık alan serinletme işlemi de gerçekleşmiş olacaktır. Dolayısı ile Kardemir A. Ş. Tesislerinde çalışanların daha sağlıklı çalışmaları temin edilmiş olacaktır. 

2-    Kardemir A.Ş. Tesislerinden açık alana çıkan, partiküllü ve zararlı gazlar ihtiva eden havanın, temizlenerek, doğal çekişle, hava kanalları ile yükseklere atılması…

3-    Hava tünelleri ile, Karabük’e ve Kardemir A. Ş. Tesislerine taze temiz havanın getirilmesi…

4-    Havalandırma bacası yapılarak, Kardemir A.Ş. Tesislerinin, kirli havasının temizlenerek atılması, tesisler bölgesinde hava sirkülasyonunun temin edilmesi, havalandırma bacasındaki, hava akımının gücünden istifade ile hava türbininin+elektrik jeneratörü ile elektrik üretiminin yapılması…

5-    Kükürdü düşük cevher ve kömür alımına özen gösterilmesi.

6-    Mevcut tesislere, kükürt giderme ünitelerinin acilen kurulması

7-  Tozlu ortamı olan tesislere, toz toplama, toz çökertme, toz torbalama, sabit ve seyyar sistemler yapılması, gerekmektedir.

 

Kardemir A. Ş. ve bölgemizde bulunan sanayilerin, hava kirliliğine olan etkilerinin izalesi için yapılması gerekenler, bilinenler, bilgiler çerçevesinde, alternatif fikirler ve projelerin gündeme getirilmesi, konu ile ilgili bilgileri, projeleri olanların görüş ve düşüncelerinin ele alınması, çalışanların ve toplumun sağlığı için gerekenlerin yapılması gerekmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 6 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI