Bugun...
ABD Gözüyle Halep’e Bakmak


Mehmet Emin Ünal Gençliğin Rotası
mehmeteminunal@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Ev arkadaşımın bir sözü vardı. “Türkiye harman oluyor.” diye. Evet, Türkiye harman oluyor. Algılardaki karmaşa, patlayan bombalar, Rus Büyükelçisinin öldürülmesi…

Bu tespiti yaparken şuna bakıyoruz; Özellikle iki senedir, Türkiye’de iktidar değişmedi ancak siyasetler değişti. Batı ve ABD ile ilişkiler gerildi, kopma noktasına geldi. Türkiye yüzünü Asya’ya çevirdi. ŞİÖ –AB, NATO arasında bir seçime doğru gidiyor.

Peki, Batı ve ABD’den kopma, onların zincirini kırma ilk ne ile başladı?

Hepimizin de tahmin edeceği üzere 24 Temmuz 2015 yılında başlayan operasyonlarla. Bu operasyonlar ile emperyalist cephenin bölgemizdeki planları sekteye uğradı. Ne idi o planlar?

Onların Orta Doğu dediği bizim Batı Asya olarak tanımladığımız bölgeyi, küçük devletçiklere bölmek ve İkinci İsrail Devletini (Kürdistan) kurmak. Bu sayede, Batı Asya’da kontrolleri elinde tutmak.

Ancak o planlar Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrasya ittifakı ile yerle bir oldu. Kritik ve anahtar ülke Türkiye idi. İlk direnmeyi ise Beşar Esad önderliğinde Suriye başlatmış oldu. ABD-İsrail ve Batı, Suriye’de tabiri caizse kayaya tosladılar. Bunun nedeni Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin bölgeye el atması ve aynı zamanda da Türkiye’de değişen siyasetin örnek olarak ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ gibi operasyonlarla Kürt kantonundan, mezhep savaşlarından Suriye’yi kurtarmasıydı. Türkiye’nin Doğu bloğunda yerini alması Suriye’ye, haliyle ülkemize bütünlük getirmesi demekti. Ve öyle de oluyor. 6 yıla yakındır savaş veren Suriye, geçtiğimiz günlerde Halep’i işgalci ve terör örgütlerinin elinden alarak büyük bir zafer kazanmış oldu.

Yandaş medyanın aksine, büyük bir bayram havasının hakim olduğu Halep, Suriye için kilit durumda idi. Yani Suriye’nin bütünlüğü Halep’ten geçiyordu. Batı medyası, ABD gazeteleri ve maalesef bizim yandaş basınımız da dahil, uzun yıllar boyunca bölücü, gerici terör örgütleri yüzünden binlerce insanın ölümünü görmediler. Ancak Suriye ordusu Halep’i aldıktan sonra bir yaygara kopardılar. Bölgemizde askerimiz Sur’da, Dicle’de, Yüksekova’da terör örgütü PKK’yı vurdukça sahte hümanist hareketlerin çoğaldığı gibi yine Halep için de aynı hareketleri örgütlediler. Karabük’te de hatırlarsınız, 200 kişilik bir grubun bunun için yürüyüş yaptığını gördük. Organize edenler arasında Suriye’ye terör ihraç eden İHH ve çocuk tecavüzcüsü Ensar Vakfı’nı da görmek bizi hiç şaşırtmadı.

Nasıl ki Güneydoğu ve Doğu bölgemizdeki terör yuvası haline gelmiş bazı kent meydanlarında ordumuzun ve polisimizin operasyonları ile PKK’dan temizlendiğine seviniyorsak, aynı şekilde de Halep’in Suriye ordusunun ve devletinin eline geçmesine seviniyoruz. Çünkü biliyoruz ki Suriye’nin bütünlüğü, Türkiye’nin bütünlüğüdür.

Halep’te katliam değil, bayram vardır.

Yaşasın emperyalist merkezlere direnen Suriye ve Türkiye!

Dipnot: Yazımı, bir dahaki haftalarda açarak işleyeceğim.

 

 

Biz Kimiz?

Gençliğin Rotası ekibi, gençliği yabancılaştırmaya çalışan sisteme kalemiyle savaş açan bir yazı ekibidir. Gençlik, milli kimliğine yabancılaşmayacak inadına vatan diyecektir. Kalemlerimizi bileyledik. Geleceksizleştirme projesini yıkıyoruz ve gençliğin rotasını yeniden çiziyoruz. Yelkenler fora!

Gençliğin Rotası Üst Yazı Kurulumuz:

Özgün Bozkurt

Oğuzhan Balkan

Merve Bağcı

Bu arada Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi’ne, bizlere bu köşede söz verdiği için teşekkür ederiz.

Eleştiri ve önerileriniz için:

gencliginrotasiyazikurulu@gmail.com

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 7 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI