Bugun...
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK YAŞIYOR


Mesut Doğanlar Sallı-yorum
mesutdoğanlar@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Sevgili okurlar… Okumayı severler
Bugün "Mustafa Kemal Atatürk Yaşıyor" bağlığı altında, bu sayfada her hafta ilginizden güç alarak sizlerle birlikte olmak istiyoruz. 
İnsan sosyal varlıktır deniliyorsa, demek ki bunun gereği toplum içinde yaşamak zorundayız. 
Toplumlar, ilk çağlardan bugünlere, dünya üzerinde hem mutluluklar hem de felaketler yaşamışlardır. 
İnsanları huzur ve mutluluğa kim götürmüştür yahut başka bir deyişle kim veya kimler çaba göstermiştir? 
İnsanlığı bu güzelliğe kavuşturmak için yeryüzünde önder kişi veya kişiler ortaya çıkmıştır. Dikkat ederseniz bugün millet olarak, oluşmuş insanların tarihte hep kahramanları olmuştur. 
İşte bizim ırkımızı bugünden alıp, binlerce yıl öteler götüren, bize Osmanlı'yı, Selçukluları, Orta Asya Türkleri, Hunları, Uygurları ve Türk adını kullanan Göktürkleri, daha doğrusu Dünyanın Türksüz olmadığını gösteren bir, son kale gibi kahramanımız var. Onun adını hepimiz biliyoruz. ATATÜRK. 
Dünya'nın güneşi batmaz, imparatorluk sahibi denilen İngiltere'nin bilgeleri diyorlar ki; "Dünya'ya dâhiler bin yıllarda bir gelir. Oda 20'nci yüzyılda Türklere nasip oldu." 
Dinler, yahut inançlar, uhrevi duyguları karşılarken, dünyevi duygular için ihtiyaçların teminine muhtacız. İşte yaşamın bam teli burasıdır. Mutluluk için insanlar, arzuladıklarına kavuşmak isterler. Dünya kaynakları kıt ve farklı yönlerde ise karşımıza ezen, ezilen ikilemi çıkar. Sömürü çıkar. Sömürü güncel anlamıyla, emperyalizmdir. 
Bu satırları buraya kadar okuduysanız, şimdiki satırları daha dikkatli oyun lütfen… 
Dünyanın asırlardır devam eden soygun ve ezen düzenine karşı çıkan 20'nci yüzyılda bir kişi olmuştur. O kişi, Mustafa Kemal'dir. Karşı çıkmış ve onları yokluk içinde yenmiştir. İnsanlığı kendi çıkarları için köleleştiren ve sömürenler unutamayacakları bir ders almışlardır. 
Mustafa Kemal, ülkesini ve insanlarını "ya istiklal ya ölüm" parolasıyla bağımsızlık, hem de özgürlük kazandırmış, ilelebet yaşayabilmesi içinde günümüzün en güzel idare şekli CUMHURİYET'i hayata geçirmiştir. Akıl ve bilimi yol gösterici seçmiştir. 
O toplum için millet ve devlet yararına ilkelerini koymuş, ülkesini yoktan var etmiş, dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında söz sahibi yapmıştır. 
Dünyanın özgürlüğe kavuşan onlarca büyük küçük mazlum ülkelerinin önderleri hep Mustafa Kemal'i örnek almış ve emperyalizme karşı bir duruş sergilemişlerdir. 
Emperyalizm bu nedenle Mustafa Kemal'i ve Türkleri hiç unutmamış, bu büyük yenilgilerinin acısını çıkarmak için bütün kiniyle, her fırsatta onun karşısında dikilmiş, işbirlikçileri yardımıyla kurduğu Cumhuriyet'i, yaşayan insanlarıyla birlikte yok etmeye uğraşmıştır. 
Bizler, emperyalizmin tuzaklarına 'hayır' diyeceğiz. Ve Onu ve yaptıklarını, eserlerini, tarihten sildirmeyeceğiz. Hele adını yüreğimizden asla çıkaramazlar. Bu tende, bu can oldukça, Ne Mutlu Türk'üm diyen herkesin, kalbi onunla atacaktır. 
Dünyada hiçbir liderin söyleyemediği insan sevgisiyle dolu onun "yurtta barış dünyada barış" hasretine kavuşmak dileğiyle… 
Unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu dünya, bu evrende var oldukça yaşatacağız. 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 6 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI