Bugun...
DÜNYA ALEMİN DERDİ KORONA


Necati Karaoğlu Burası Karabük
necatikaraoglu@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Dünya-Alemin derdi korona virüs olunca bizim konu başlığımız da o oldu.

Daha dünlerde korona virüs musibeti ile tanışmadan önce de sosyo ekonomik koşullar iyi gitmiyorken yani terör, yani orta doğu karmaşasının yaşandığı dönemlerde yaşayanlar gelecek günlerin karanlıklarından endişeyle “ ne olacak bizim halimiz” diye duyulur duyulmaz sesleniyorlardı.

Korona virüs (Covid 19)  geldi çok sayıda insana acı çektirdi. Birçoğumuzu da sevdiklerinden ayırdı. Bütün bu olanlar karşısında “ne olacak bizim halimiz?” diyenlerin sesleri daha bir çoğaldı.

Bu aralar yeniden gelir, kan kokusu çeker gelir, aklına eser döner gelir. Son İBB seçimlerinde bir sayın milletvekilinin seçimler için “ hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şey olur” diye düşünüp de döner gelir diye korkanların “ah vah, ne olacak bizim halimiz” diyenlerin sesi hepsinden daha  çok duyuldu. Belki de 100 yıl önce yaşayanlar bile duydu.

Korona virüs salgını vesilesi ile gündemlere gelen salgın hastalıkların tarihçeleri ile ilgili yazıları okuyanlar bilir; İnsanlık 100 yıl öncede bugün kine benzer bir salgın virüs saldırısı yaşamış. Üstelik bizim ülkemizde Ulu önder Atatürk ün önderliğinde atalarımızın 7 düvele karşı vatanımızı kurtarma mücadelesi verildiği bir dönemde İspanyol gribi diye bilinen bulaşıcı ve çok tehlikeli virüsle de savaşmış. Hem ulusumuzu düşmandan kurtarmış hem de İspanyol gribi ile savaşmış ve her iki savaşında galibi olmuştur.

 İspanyol gribinin dünyayı baştan aşağıya değiştirdiği söylenir.

Aradan geçen bir asra rağmen yine benzer olaylar yaşanıyor.   

İspanyol gribi O zamanki iki milyarlık dünya nüfusunun 3/1 ne yaklaşık 700 milyon insana ulaştığı 50 milyon nu hayattan kopardığı bilinir.

Dünyayı saran Covid 19 ya da yaygın kullanılan adıyla korona virüs salgınının ne zaman son bulacağını, ne kadar dünya insanını etkileyeceğini, ne kadar insanına acı çektireceğini ne kadar insanı sevdiklerinden ayıracağını ne kadarının ebediyete intikaline sebep olacağı muamma!.

İnsanlar bu çekilmez sıkıntılar altında acı çekiyorken, feryadını haykırması “ ne olacak bizim halimiz” e cevap araması doğaldır diye düşünürüm.

Elbette acıyı çekenler daha iyi bilir.

Çekenlerle acı çekmeyi, üzülenlerin acısına ortak olmayı en iyi Türklerin bildiğini dünya  alem bilir.

Bir asır önce hem savaşın hem de İspanyol gribi ile mücadelenin en yoğun yükünü sağlık çalışanları olmuş, şimdi de öyle…

Elbette, düşünen, bilinmezleri, araştıran, her derde derman olabilmek adına canı pahasına hizmet veren bütün sağlıkçılarımızı minnet, şükran ve saygıyla anıyor,  ALKIŞLIYORUZ.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 6 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI