Bugun...
YARININ TÜRKİYESİ İÇİN TARİHİ UZLAŞMA İMZALARI ATILDI


Necati Karaoğlu Burası Karabük
necatikaraoglu@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Geçen haftanın ilk günün den başlayarak hemen her gün her genel ve yerel iletişim araçlarında yer aldı,  gazeteler yazdı, Bu gün "Yarının Türkiye'si  ' İçin, Tarihi Uzlaşma, Tarihi İmza"  başlığı ile değerlendirilen 6 muhalefet liderinin imzaladığı mutabakat metnini bu köşede özetle bende yazayım istedim. 
Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Deva ve Gelecek Partilerinin "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e Dönüş mutabakat" metninin hazırlanmasına, sunumunda  gösterilen performansa " Siyaset Tarihine Damga Vuracak imzaları atan sayın başkanlara yapılan alkışlara katılıyorum.
Her bilgi sahibinin oldukça başarılı bulduğu Parlamenter sistem taslağı üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde Cumhur Başkanlığı Hükümet Sisteminin verdiği zararlar, ikinci bölümde ise Güçlendirilmiş parlamenter sistem özetleniyor. Son bölümde ise düzenlemeler aktarılıyor. Hak, hukuk, adalet, özgürlük, liyakat vurgularının yapıldığı metin de 25 madde şöyle;
1-Seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek. 2- Milletvekili seçimlerinde yüzde bir oy alan siyasi partiler Hazine yardımı alacak. 3- Temel hak ve özgürlüklerde kararname düzenlemesine izin verilmeyecek. 4- Cumhurbaşkanı'nın veto yetkisine son verilecek. 5-Meclis soruşturmalarında yeter sayısı düşürülecek. 6- Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıl olacak. 7- Cumhurbaşkanı ve Bakanlar kurulunun tek başına OHAL ilan etme yetkisi olmayacak. 8- Sulh ceza      hakimlerinin görev yetki ve işleyişleri yeniden düzenlenecek 9- Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının derhal uygulanması sağlanacak. 10- Hakimler ve Savcılar Kurulu kaldırılacak. İki ayrı kurul oluşturulacak. 11- Çoklu baro uygulamasına son verilecek. 12- Anayasa Mahkemesi üyelerinin en az 4'te 3'ünün hukukçu olması zorunlu tutulacak. 13- Sayıştay Anayasa da yüksek mahkeme olarak düzenlenecek. 14- TRT ve Anadolu Ajansı bağımsızlık ve tarafsızlık esaslarına göre yeniden yapılandırılacak. 15- Medyada kartelleşmeyi önlemek için yasal tedbirler alınacak. 16- RTÜK'e yasal düzenlemeler yapılacak. Üyeler Meclis tarafından seçilecek. 17- Kamu İhale Kanunu yeniden düzenlenecek 18- Yerel yönetimlere genel bütçeden verilen vergi gelirlerinin payı artırılacak. 19- Seçimle gelenin seçimle gitmesi güvence altına alınacak.   Kayyum uygulamalarına son verilecek, 20- YÖK kaldırılacak. 21- öğretim üyeleri rektörlerini 22- Siyasi etik kanunu hazırlanacak. 23- Yurt dışında ki 6 milyondan fazla vatandaşın mecliste temsilinin sağlanması için seçim çevresi oluşturulacak. 24- siyasi partiler ve adaylara yapılan bağışlar zorunlu olarak açıklanacak 25-  Meclisin denetim yetkisi güçlendirilecek.                                       
Yarının Türkiyesi için, Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dair ilk adım atılmış oldu. HAYIRLARA VESİYLE OLMASINI  DİLİYORUM.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 5 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI