Bugun...
Öğrenci Gözü ile Karabük ve Üniversite


Oğuzhan Balkan Gençliğin Rotası
oguzhanbalkan@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Öncelikle Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi'ne bizlere bu köşeyi ayırdığı, gençliğin sesini duyurmamıza imkân verdiği için teşekkür ederim.

 

Karabük… Nereden başlanır ki bu ilginç şehri anlatmaya?

 

Emekli kenti olduğu kadar yaklaşık 50 bin öğrencisi olan bir il Karabük. Bu benim Karabük'te ilk senem ve ilk senem olmasına rağmen birçok eleştiri yapabilecek kadarda gözlem yapma imkânım oldu.

Öncelikle ev kiralarına değinmek istiyorum sayın okurlar.1+1 eve neden 800 lira kira istenir?

 

Öğrencilere kira anlamında neden acımasız davranıyorsunuz saygıdeğer halkımız. Biz buraya okumaya geliyoruz yolunmaya gelmiyoruz. Annemiz babamız bizi hayat şartları süründürsün diye değil okuyup meslek sahibi olalım diye başka şehirlere gönderiyor bilin istedim. Keza yurtlarda aynı şekilde rezalet durumda. Çoğu yurt müdürü öğrenciyi yolunacak kaz gibi görü-yor, öğrencinin sağlığını değil parasını önemsiyorlar. TÜM YURTLAR KAMULAŞTIRILMALI! Saçma sapan apartmanlar bile yurt olmuş. Değerli Karabük halkı öğrenciyi görünce gözlerinizden dolar işaretlerinin çıktığını görüyorum ama çoğumuz işçi, emekçi, memur çocuğu bilin isterim.

                Kar yağacağı 1 haftadan meteoroloji uzmanları tarafından bildirilir ve hemen hemen tüm beledi-yeler kar ekiplerini kar yağana kadar hazır tutar. Kar başladıktan bir süre sonra ekipler tuzlama çalışmalarına başlar. Karabük belediyesi maalesef hızlı davranamayıp bu tip çalışmaları geç başlatıyor.

Minibüslere de değinmek istiyorum sayın okurlar. Minibüs şoförleri hem araba kullanıp hem para alış-verişi yapmak zorundalar. Bunun sebebi ise kartlı sistem olmayışı. Bu birçok şehirde de böyle aynı zamanda. Bütün minibüslere kartlı sistem gelmesi herkesin çok pratik şekilde kartını okutup geçmesi bir ütopya değil bence. Ayrıca bazı Minibüs şoförleri çok kaba ve dikkatsiz. Telefondan maç izleyip aynı anda para bozup araba kullanan minibüsçüler var. Bunlar denetlenmiyor mu gerçekten merak konusu, nasıl bu kadar rahatlar nasıl araba kullanırken maç izleyecek kadar rahat olmaları sağlanıyor gerçekten merak ediyorum. Minibüs sayısı az olduğu için minibüsçüler minibüsleri ağzına kadar dolduruyor ve gideceğimiz yere nefes almaya bir delik bulmaya çalışarak gidiyoruz. Otobüslerdeki sistem ise doğru ve güzel. Ancak sefer sayıları yetersiz, hastaneye giden sadece iki adet otobüs var ve bunlar saat başı-geçiyorlar. Otobüs sayısı en kısa sürede arttırılmalı ve insanların seyahat etmesi kolaylaştırılmalı.

Gelelim çöp sorununa. Şehirde çok az çöp tenekesi var, bunlar daha da arttırılmalı. Yerlere çöp atmayan, etrafı kirletmek istemeyen, emekçilerin kendisinin pislettiği çevreyi temizleme zorunluluğu olduğu halde onları yormak istemeyen duyarlı vatandaşlar ellerinde çöpüyle yürümek zorunda kalıp dakikalarca çöp tenekesi bulamıyor.

Üniversite bilimin, ilimin yuvası. Geleceğin profesörlerini, doktorlarını, mühendislerini, akademisyenlerini yetiştiren yer.

Peki, bizim üniversitemiz nasıl bir üniversite? Bizim üniversitemiz birinci cami dolmadığı halde ikinci cami yapılmasına başlanan üstelikte büyük bir kütüphanesi bulunmayan bir üniversite maalesef. Bir okulda daha kütüphane yok iken ikinci caminin yapımı neden?

Mühendislik Fakültesinde ve Teknoloji Fakültesinde laboratuvarlar eksik iken, derslik sayısı az iken ne-den ikinci bir camiye harcanır bu paralar anlamıyorum.

Madem cami yapmaya paranız var neden koskoca Edebiyat fakültesine 2 oda 1 salon büyüklüğündeki bir evinki kadar bir kütüphaneyi layık görüyorsunuz sayın yetkililer?

Küçük bir ev boyutu kadar bir kütüphanemiz var ancak orada da bir düzen oluşturulamamış. Siyaset kitaplarının arasında tıp kitapları var. Tarih kitaplarının arasında ise Mühendislik kitapları…

Benim bir öğrenci gözüyle gördüklerimi yetkililer görür mü bilmiyorum. Karabük gelişmekte olan bir şehir umarım sorunlar düzeltilerek gelişmeye devam eder, umarım herkes oturduğu koltuklara yatmak için değil çalışmak için geldiğinin bilincine varır! Umarım herkes öğrencinin başka şehirden geldiğini, öğrencilerin aylık 5000 lira kazanmadığını, çoğu öğrencinin devletten aldığı 400 lira ile geçinmeye çalıştığını görür, bu ülkenin yöneticileri, bilim adamları, mühendisleri, akademisyenleri, doktorları gelecekte bizlerin olacağı bilincine varır ve bizlere daha saygılı ve insancıl yaklaşır. Saygı ve sevgilerimle…

                                                                                                                                                                                       

Biz Kimiz?

 

Gençliğin Rotası ekibi, gençliği yabancılaştırmaya çalışan sisteme kalemiyle savaş açan bir yazı ekibidir. Gençlik, milli kimliğine yabancılaşmayacak inadına vatan diyecektir. Kalemlerimizi bileyledik. Geleceksizleştirme projesini yıkıyoruz ve gençliğin rotasını yeniden çiziyoruz. Yelkenler fora!

 

Gençliğin Rotası Üst Yazı Kurulumuz:

 

Özgün Bozkurt

Oğuzhan Balkan

Merve Bağcı

 

 

Eleştiri ve önerileriniz için:

gencliginrotasiyazikurulu@gmail.com

 

 

YORUMLAR
4 Yorum

Oğuzhan Balkan
30-12-2016 15:07:00
Olumlu yorumlarınız için teşekkür ederim.Eleştirilerinizi dikkate alıcam.
Ertuğrul Efeoğlu
28-12-2016 17:26:00
Kutlarım. Güzel eleştiriler. rnİnanç ile bilim ayrıdır, yerleri de ayrı olmalıdır.rnDile getirilen sorunlar ne yaz ki ülkemizin her yerinde var.
Çağatay çay
28-12-2016 11:48:00
Caminin ya da camilerin gösterişli heybetli büyük olmasiyla hicbir sorunum yok hatta goze güzel gelen bir mimarisi olduğunu da söyleyebilirim. Fakat universitenin içinde daha 50 kişinin sigmadigi kütüphane sorunu dururken ikinci cami yapmak bana gereksiz geliyor. Camilerin tarihimizde kimi zaman ilim yapıldığını biliyoruz hatta ünlü mimarlarimizin camilere işlediği motifler geleceğe ışık tutan türden olmuştur. Caminin toplumda böyle bir yeri varken neden yanına bir yerine kütüphane koymazlar açıkçası çok merak ediyorum .Sanki bu projeyi yöneten insanlar üniversitenin amacının eğitim ve öğretim olduğunu bilmiyorlar ve aksini savunuyorlarmis gibime geliyor...
Hakan eken
27-12-2016 12:04:00
söylemlerindeki bir çok konuda haklısın fakat özellikle yazının başındaki üslup sana Karabük halkının ne kadar yumuşak davrandığının kanıtı yoksa bu kadar hakaret içeren kelimeyi Karabük halkı diyerek genelliyemezdin. Sana yine bir abi tavsiyesi hakaret içeren genelleme yapma bu şehirde öğrenciye destek olan çok sayıda insan var

YORUM YAZ7 + 9 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI