Bugun...
Türkiye’de Başkanlık Sistemi


Oğuzhan Balkan Gençliğin Rotası
oguzhanbalkan@batikaradenizekspresgazetesi.com.tr
 
 

Bildiğiniz gibi başkanlık sistemi son yılların en popüler, en çok tartışılan, MHP’nin çoğu vekilinin destek verdiği, AKP’nin ise parlamenter sistemden daha verimli olacağını düşündüğü sistem.

Ben AKP’nin içindeki ve şuan yüzünü iktidara dönen MHP’nin tamamen tüm kesiminin başkanlık istediğini düşünmüyorum. Kendi gözlemlerim sonucu meclise başkanlık sistemini sunan iktidar partisinin seçmeninin bile bir kısmı başkanlık istemiyor. Bu seçmenler başkanlık eşittir federasyon, federasyon eşittir bölünme görüşünde. Her 5 AKP’liden 1 i olası bir referandumda hayır oyu kullanacağını söylerken her 3 MHP’ liden 2 si ise genel başkanlarının aksine bugünlerde Cumhurbaşkanlığı Sistemi olarak yumuşatılmaya çalışan Başkanlık Sistemine hayır diyor. Ve incelediğim birçok ankete göre halkın yüzde 58’i değiştirilmeye çalışılan sisteme “tek adam iktidarına” karşı.

Bugün FETÖ, PKK /PYD, IŞİD ile verdiğimiz savaş bize Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerine daha sıkı sarılmamız gerektiğini resmen gösteriyor. Özelliklede FETÖ ile verilen mücadelede başkanlık istemek yerine laik bir iktidar olsaydı bu darbe girişiminin yaşanmayacağını Mustafa Kemal Atatürk yıllar öncesinden bizlere gösterdi:

Efendiler!

Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil Bilakis bu tip yapılar din ve devlet düşmanı oldukları Selçuklu ve Osmanlıyı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki: bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeğe geldiğinde bir birlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki; o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk

17 Aralık 1927 Ankara

Bu kargaşa dolu günlerde Emperyalizmi başkanlıkla değil ancak ve ancak Atatürk devrimleriyle yenebiliriz. Başkanlık sistemi isteyen iktidar ve Cumhurbaşkanı ilk önce Ergenekon Davasında kandırıldıklarını söylediler. Ergenekon’da yargılanan Atatürkçüler kendilerinin kumpasa geldiğini asıl yargılanması gerekenin FETÖ olduğunu anlattılar. Atatürkçü düşünce haklıydı. Gerçek suçluları işaret eden Atatürkçüleri yargılayan hükümet birkaç ay öncesi asıl darbecinin göstere göstere kanıtlarla vurgulanan FETÖ olduğunu gördü. Ve her yere kendi elleriyle yerleştirdikleri darbecileri bugün temizliyorlar. İktidar partisi başkanlık hayallerinin sarhoşluğuna kapılacağına Laikliği benimseseydi bugün bu yaşanan darbe girişimi olmayacaktı. PKK ile görüşmeler yapan ve barış sürecini ülkeye getiren iktidar budefa ise PKK tarafından kandırıldı. Ve ülke şuan kan gölüne döndü. Şuan PKK ile bir vatan savaşı veriliyor ancak yine pisliğe kendileri sebep oldu ve yine kendileri temizliyorlar. Hâlbuki Kubilay için Menemeni yakın diyen Mustafa Kemal Atatürk örnek alınsa bugün barış süreci gibi bir süreç yaşamadan PKK’yı bitiren bir iktidar bizi yönetiyor olurdu.

Terör Örgütlerinin, hatta cemaatin 11 yıl boyunca kandırabildiği bir Cumhurbaşkanının referandumda başkan olabileceği düşüncesi bile insanı terletiyor, korkutuyor, endişelendiriyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı referandumda başkan olursa gerçekten hiç olmadığı kadar dikkatli olmalı. Başkan olduktan sonra ülkenin başına bir şey getirirse kandırıldım deme lüksü olmayacak.

Yüce Türk Milleti Hasta adam diye tabir edilen Osmanlıyı alıp şahlandıran, üretime geçiren, Emperyalizme karşı savaşlar veren zaferler kazanan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, gericiliğe ve bölücülüğe asla izin vermeyen “HİÇBİR ZAMAN KANDIRILAMAYAN ” Mustafa Kemal Atatürk’ün Parlamenter sistemine sahip çıkmak zorunda! Aksi halde ülke olarak kandırılırız ve bu günlerimizi mumla ararız. Ülkece terör örgütlerinin ülkeden temizlenmesine ihtiyacımız var. Ülkece üretim ekonomisine geçmeye ihtiyacımız var. Ülkece huzura ihtiyacımız var.

Başkanlık sistemine değil Cumhuriyet’e ihtiyacımız var!

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 8 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI