Bugun...
Anal bölge siğilleri ihmale gelmez


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfına giren makatta siğil hastalığı etkeni HPV (human papillom virüs) olup, yani virüse bağlı ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kondilom, anal verrü, kondiloma akümünata olarak ta adlandırılan makatta siğil vücudun diğer alanları el, yüz, penis veya vajinada görülen siğille akraba bir mikroptur. Makat bölgesinin daha nemli alan olması sebebiyle bu bölgedeki siğiller daha hızlı büyür ve yayılır.
       Bulaşma yolu olarak akla ilk olarak anal yolla cinsel ilişki gelir ancak virüs dokunmakla bulaşan bir hastalık olduğu için birçok yolla da bulaşabilir

·    Tokalaşılan kişinin parmaklarında siğil olması

·    Klozetten bulaşabilir

·    Siğili olan birinin kullandığı musluğa dokunmak

·    Anne çocuk gibi yakın ilişkiyle bulaşabilir

Anüs içi ve etrafında 2 mm ile 10-15 cm arasında değişen büyüklüklerde karnıbahar görünümlü şişlikler oluşur.

·    Kaşınma

·    Kanama

·    Başka yerlerde de siğil varlığı.

·    Yakın kişilerde siğil olması.

Anal siğiller Fark edildiği anda mutlaka bu konuda birikimli bir uzmanla görüşülmelidir. İlaç tedavisine başlamadan ya da yakılmadan önce kesinlikle hastalığın yaygınlığından emin olunmalıdır. Bunun için makatın içi anoskop yardımıyla görüntülenmelidir. Tedavide var olanların hepsi birden yakılmalıdır yoksa sadece dışarıda görünenler tedavi edilirse içerdekiler büyümeye devam eder. Tedavinin en önemli parçası takiptir, hasta yakın takibe alınmalı aylık kontrollere çağrılmalı yenileri varsa yeniden yakılmalıdır.

Siğilde kullanılan yakıcı asit içeren ilaçlarla kondilomlar yakılır ancak anal bölge hassas olduğu için ciddi yanıklara sebep olabilir. Adlara krem vücut savunma mekanizmasını artıran bir ilaçtır ancak başarısı düşüktür ve içerde varsa etkisi olmaz.

Çok düşük ısıyla ( -60 derece) kondilomlar dondurularak çürütülebilir,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenenden daha derin ve geniş doku hasarı olabilir.Bağırsağa ilerleyenlere uygulanamadığı için tercih edilmez.

Yakma tedavisi en yaygın kullanılan yöntemdir. Elektrik enerjisiyle siğiller yakılarak tedavi edilir. En başarılı tedavilerden biridir. Sınırları en uygun şekilde yakılabilir. Bağırsağa ilerleyenlerde dahil tümüyle sıfırlanabilir. Makat siğili ameliyatı  en zor tedavi seçeneğidir ve  anüs daralmasına sebep olabilir. Anal siğiller tedavi edilmezlerse;

·    Kansere dönüşebilir

·    İlerleyerek bağırsağı tıkayabilir

·    Kanama ciddi düzeylere çıkabilir

·    Çevredeki insanlara bulaşır

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 8 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI