Bugun...
Bitkisel ilaçlar zararsız mı?


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

Bitkisel ilaçlar zararsız mı?

Son yıllarda artan bir şekilde insanların bitki kürlerine olan ilgisi toplumsal sağlık problemi haline gelmeye başladı. Gün geçmiyor ki şu bitki suyu, bu bitki özünü kullanabilir miyim sorularıyla karşılaşmayalım.

Hastanın hekim reçetesindeki ilaçlarla birlikte kullandığı ve masum gibi görünen şifalı bitki özlerinin, bazı durumlarda ne denli tehlikeli olabileceği son yıllarda ‘Geleneksel Tıp', ‘Çin Tıbbı', ‘Alternatif Tıp' gibi yöntemlerin yaygınlaşmasıyla daha iyi anlaşılmaya başlandı. İlaçlarla, şifalı otların içerdiği maddelerin insan organizmasındaki etkileşimi sonucu, bazen esas ilacın etkisi azalabilmekte ya da artabilmekte, bazen de ölümlere bile yol açabilmektedir.

Örneğin, kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla, damar tıkanmalarının tedavisinde kullandığımız, ‘coumadin' adlı ilacın etkisini gingko biloba ‘Çin mabed ağacı' ve sarmısak artırıp, kanamalara yol açarken, buna karşılık ‘ginseng' denen ot, bu etkiyi azaltıp, pıhtılaşmaya neden oluyor. Ayrıca, organ naklinde, aktarılan organın hasta tarafından reddini önlemek amacıyla, bağışıklık sitemini baskılayan ‘siklosporin' adlı ilacı kullanıyoruz. Hafif depresyona iyi gelen ve Batı'da yaygın olarak reçetesiz satılan, St. John otu, ‘hypericum' adlı şifalı bir ot, siklosporin'in etkisine karşı koyarak kalp nakli yapılan iki hastada organın reddine neden oldu. İki olay Batı'da yaşandı. İki asırdır söylenen, ‘ilaçlar ve zehirler genelde aynı maddelerdir, ancak farklı amaçlarla kullanılırlar' sözünü unutmamak gerekir.’’

Bugün, tıp fakültelerinde ve hastanelerde öğretilmeyen, ‘herbal' dediğimiz bitkisel tedavi için, hastalar büyük miktarlarda para ödemeye başladılar. Bunun ABD'deki 1 yıllık tutarı 50 milyar dolardır. ABD'de, bugün alternatif tıp tedavi gören hastaların hemen yarısı, kendilerini tedavi eden doktorlara bu durumu bildirmemektedir. Hastalar, ‘bu bitkinin bana ziyanı yok, belki faydası olur' düşüncesi ile bazı bitkileri rahatlıkla kullanıyorlar. Kullanılan bitkiler arasında karaciğere toksik etki yapan bazı bitkiler de vardır. Hastalar kadar, hekimlerin de bunları bilmesi gereklidir. Bitkisel tedavinin fayda ve zararları halka mutlaka anlatılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki bitkilerden yapılmış olması bir şeyin zararsız olacağı anlamına gelmez. Amanita phelloides isimli masum görünen bir mantar türü vardır. Tamamen doğaldır. Birkaç gramı yemeğe katıldığında yüzlerce kişiyi öldürebilir. Doğal olması toksik olmadığını göstermez. Ticari hale gelen bitki tedavileri insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 4 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI