Bugun...
Havuç ve Sarılık İlişkisi


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

 

Bu gün size sarılık hakkında bilgi vermek istiyorum. Ciltte ve göz aklarında sarı renkle karakterize bir durumdur.  Bilüribin denilen bir maddenin ciltte ve göz aklarında birikmesi ile olur. Bilüribin kırmızı kan hücrelerinin öldükten sonra içindeki maddelerin karaciğerde temizlenmesi ile oluşur ve bağırsağa atılarak vücuttan atılır. Bu temizleme yolunun her hangi bir aşamasında problem olursa sarılık ortaya çıkar. 3 çeşidi vardır.

1.Hemolitik sarılık : Kandaki alyuvarların çok sayıda ölmesi ile atık madde miktarının karaciğerin temizleme kapasitesini aştığı zamanlar sarılık oluşur. Hastanın idrar rengi normal büyük tuvaleti ise koyudur.
2. Hepatik sarılık : Bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanır. Belirtileri yavaş yavaş görülür. Hastada ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma vardır. En çok görülen sarılık çeşidi budur.Ayrıca karaciğer sirozu gibi hastalıklarda da bu tip sarılık görülür.
3. Tıkanma sarılığı : Nedeni, safra kanallarının tıkanmış olmasıdır. Bilüribin barsağa atılamayıp birikir ve kana geçerek deride, göz aklarında sarılık oluşturabilir.

 

Her nedenle olursa olsun belirtileri benzerdir. Hastalığın neden olduğu sarı renk, önce göz aklarında görülür. Sonra yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara kadar yayılır. İdrarın rengi sarı ile koyu kahverengi arasında değişir. Ciltte de kaşıntı vardır. Büyük abdest, kil renginde ve fena kokuludur.

            Sarılıkla başvuran hastada önce sarılığın hangi tip olduğu ve neden kaynaklandığı bulunur. Tedavi nedenin ne olduğuna göre değişir. Bir kısım sarılıklar cerrahi olarak tedavi edilirken bazı sarılık tipleri ise ilaç ve istirahat ile tedavi edilebilir. Sarılık en çok fazla havuç yeme durumu ile karışır. Çok miktarda havuç yendiğinde avuç içi ve ayak tabanları sarı-turuncu renge boyanır. Ancak bu durumlarda göz aklarında ve vücudun diğer kısımlarında deride sarılık oluşmaz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 1 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI