Bugun...
KANSER OLMAK..


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

KANSER OLMAK..

Bir düşünün; Doktorun karşısındasınız ve yapılan test sonuçlarında teşhisin kanser olduğunu öğreniyorsunuz. O kelimeyi duyar duymaz bir süre doktorun söylediklerini işitmez ya da işitseniz de algılamazsınız. Bir anda aileniz, çocuklar, yapacaklarınız geçer aklınızdan. Bunun ne anlama geldiğini, tedaviyi anlatsa da doktorunuz siz anlayamazsınız. Kafanız da, hayat da durur bir süre. 

Eve gittiğinizde bunu yakınlarınızla nasıl paylaşacağınızı düşünürsünüz. Etrafa duyurmak istemezsiniz. 'Neden ben?'  diye sorarsınız kendinize' Neden bu benim başıma geldi?'. Suçlayacak şey ararsınız…  'Katalitik sobanın yanında çok oturdum kesin ondan oldu', ya da 'Bizim evin yakınında fabrikanın dumanı 3 yıldır çok tütüyordu zaten'  gibi… Sizi kimsenin tam anlamadığını, öleceğinizi, çok şanssız olduğunuzu düşünürsünüz.

Sonra tedavi için bir hastaneye gidersiniz. Özellikle onkoloji hastanelerinden biriyse bu, rahatlarsınız. Önce etrafınızda sizin gibi tedavi görenlerin olduğunu, uzun yıllardır hastaneye tedavi sonrası gelenlerin olduğunu görür onlarla konuşursunuz. O kadar çoktur ki.. Önce yalnızlık hissiniz kalkar ortadan. Şanssız olmadığınızı, bir çok insanın sizin gibi bu hastalıkla mücadele ettiğini görürsünüz. Uzun yıllardır tedavi sonrası kontrole gelen hastalarla konuşunca bu hastalığın hemen öldürmeyebildiğini, tedavi sonrası uzun yaşam sürebileceğinizi görürsünüz.

Uygulanacak cerrahi ve yan tedavileri kemoterapi, radyoterapi) öğrenirsiniz. Bunları beraber yaşadığınız başka başka hastalarla dertleşir ve normalleştirirsiniz bu durumu.

Sonuç:

1.       Şanssız değilsiniz; Sizin gibi olan çok sayıda hasta tedavisini yaptırıyor ve yaşıyor.

2.       Yalnız değilsiniz; Aileniz, doktorlarınız ve çok sayıda sağlık personeli bu savaşta sizin yanınızda

3.       Kanser ölüm demek değildir; Bir çok kanser tedavi edilebilir ve bir insanın ne zaman öleceğini tam olarak sadece Allah bilir.

 

YORUMLAR

Ali
29-12-2014 11:14:00

Allah razı olsun

YORUM YAZ7 + 3 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI