Bugun...
KIL DÖNMESİ ÖLDÜRMEZ SÜRÜNDÜRÜR


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

Kıl dönmesi, vücuttan dökülen kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvası kist şeklindedir ve genellikle kuyruk sokumunda oluşur. Genellikle söz konusu bölgede bakteriler nedeniyle iltihap meydana gelene kadar herhangi bir belirti olmaz.   İltihap oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık, akıntı ve ağrılarla birlikte kıl dönmesi fark edilir.

Vücutta gövdeden kopan kıllar bazı kişilerde kuyruk sokumunda, derideki çok küçük ter bezi deliklerinden içeri doğru girer ve kıl yumağı oluşturur. Kuyruk sokumundaki iki kalça arasında bulunan çukurluk bu kıllar için toplanma yeridir.Genelde genç yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülmekle beraber kadınlarda da oluşabilir.40 yaşından sonra derinin de kalınlaşmasına bağlı olarak çok daha nadir rastlanır. Her ne kadar çoğunlukla kuyruk sokumunda olsa da göbek deliği, çene altı ya da kol altı gibi vücudun diğer bölgelerinde de kıl dönmesine rastlanabilir.

Kıl dönmesini engellemek için kişisel temizliğe ve özellikle de kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine özen göstermek gerekir. Temiz iç çamaşırlarıyla dolaşmak, kuyruk sokumunda ter ve nemi önlemek, biriken kılları temizlemek gerekir.

 Kıllı bir vücuda sahip olmak kıl dönmesinin ortaya çıkma riskini arttırır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların burada birikmesini önlemek için sık sık banyo yapmak gerekir. Uzanarak oturmak veya oturduğunuz yerde kaykılmak (arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak), ileri geri hareket ederek oturmak, uzun saatler oturmak, yine uzun süreler boyu araba kullanmak kıl dönmesi riskini arttırır. Bu hastalığın bir adı da bu nedenle şoför hastalığıdır.

 Fazla kilolar pek çok sağlık sorununa yol açtığı gibi kıl dönmesi için de bir risk faktörü oluşturur. Aşırı kilolu kişilerde kuyruk sokumuna fazla ağırlık nedeniyle baskı olması yüzünden kıl dönmesi riski fazlalaşır. Üstelik kilolu kişilerin daha çok terlemesi de yine riski arttırır. Terleyen deri yumuşar, terle birlikte kılların deri altına ilerlemesi kolaylaşır.

Dar giysiler giymek kıl dönmesi riskini arttırır. Terlemenin kötü etkisi ile dar kıyafetlerin sürtünme yoluyla kılların deri altında ilerlemesini kolaylaştırması riski arttırır.

Sonuç olarak kıl dönmesi sık tekrar eden, tedavisi uzun sürebilen inatçı bir hastalıktır. Tedavi ertelendikçe var olan kist büyür ve tedavi sırasında doku kaybı daha fazla olur. Sık banyo yaparak, bol ve pamuklu çamaşırlar kullanarak ve uzun süre kaykılarak oturmama alışkanlığı edinerek bu hastalığın oluşmasına fırsat verilmemelidir. Hastalık oluştuysa da tedavi ertelenmemelidir.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 2 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI