Bugun...
SAFRA KESESİ TAŞLARI NEDEN OLUR?


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

Safra kesesi taşları karın ağrısı ve şişkinlik yapan sebeplerdendir. Bu gün biraz bundan bahsedeceğim. Safra karaciğerde yapılan ve sindirime yardımcı olan yeşil-sarı renkli bir sıvıdır. Safra kesesinde depolanır ve safra kanalı yoluyla on iki parmak bağırsağına atılır. Yemek yedikten sonra besinler ağız ve yemek borusu yoluyla mideye ulaşır. Burada mide asidi ile muamele edilir ve mide hareketleri ile iyice çalkalanarak küçük parçalara bölünür. Yemeklerden yaklaşık 1.5- 2 saat sonra mide sonundaki kapakçık açılarak mide içeriği on iki parmak bağırsağına atılır. On iki parmak bağırsağındaki gerilme uyarısı ile safra kesesinde depolanmış olan safra,  kesenin kasılması sonucu besinlerin üzerine boşaltılır.

Bu mekanizma besinlerin daha küçük parçalara ayrılarak bağırsaktan emilmesine yardımcı olur.  Safra kesesinin tam kasılıp içini boşaltamadığı durumlarda içindeki safranın tamamı bağırsağa boşaltılamaz. Kese içinde geride bir miktar safra kalır. Yetersiz su alımında ve kesesin tam boşalamadığı durumlarda kalan bu safra zaman içinde koyulaşarak önce çamura; daha sonra da safra taşlarına neden olur. Safra kesesi tam kasılamadığı için yeterli safra boşaltımı olmadığından özellikle yağlı yiyeceklerin parçalanması ve emilimi tam olmaz. Bu da karında şişkinlik ve gaz artışına neden olur. Taş oluştuktan sonra safra kasılmasıyla bu taşlar kese duvarına sürterek tahriş ve ağrıya neden olabilir. Eğer taşlar 1 santimetreden küçükse kasılma ile safra yoluna düşüp yolu tıkayabilir. Bu durumda hastalarda sarılık ortaya çıkabilir.

Safra kesesinde taş saptanan hastalarda eğer yaş ileriyse, şeker hastalığı, romatizma  gibi bağışıklık sistemini zayıflatacak ek bir rahatsızlık yoksa ve hastada herhangi bir şikayet oluşturmamışsa ameliyat etmeden alternatif ilaç tedavileri düşünülebilir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açacak bir neden varsa, karın ağrısı-sırta vuran ağrı varsa, sarılık oluşmuşsa ya da genç  yaşlarda saptandıysa ameliyat olmak gerekir.

Ameliyat sonrası safra kesesi olmadığı için yemeklerden sonra yoğun safra atımı da gerçekleşmeyeceği için yağlı yiyeceklerle olan şişkinlik olmaya devam eder. Ameliyatın gayesi var olan taş ile birlikte enfeksiyondan korumak, çok uzun yıllar taş tahrişine bağlı oluşabilecek kanserleri engellemek ve yemek sonrası taşın sürtünmesine bağlı oluşabilecek sırta vuran ağrıları yok etmektir.

Eğer kadınsanız, kiloluysanız, çocuğunuz varsa, sarışınsanız ve 40 yaş civarındaysanız safra taşının en sık görüldüğü gruptasınız demektir. Karın ağrısı ve sırta vuran ağrınız olduğunda mutlaka safra taşı açısından muayene olmalısınız demektir. Sağlıkla kalın..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 7 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI