Bugun...
TIPTA LAZERİN YERİ


Op.Dr. Fikret İRKİN Cerrahi Bakış
fikretirkin@yahoo.com
 
 

Gün geçmiyor ki herhangi bir hastalıkla ilgili tedavide lazer yapıyor musunuz sorusu sorulmasın. Safra kesesinden hemoroide, mide ameliyatından troide kadar her hastalık için… lazer var mı yok mu? Lazer teknolojik bir cihaz çağrışımı yarattığı için sanki onla yapılan işlemler daha iyi sonuçlanıyormuş algısı bir şekilde oluşmuş toplumda. Halbuki her cihaz yerinde kullanıldığında iyidir. Lazer uygulamaları sınırlı durumlarda iyi sonuçlar verebilir ancak bir çok yerde de kullanılması uygun değildir ve kullanılmamalıdır. Üstelik çoğu meslektaşım ileri teknoloji ürünü cihaz kullanımlarını anlatmak zorunda kaldığında lazer deyip geçer. Harmonik, plazma, infrared vb gibi az kanama ile ameliyatı kolaylaştıran işlemler için lazer tabiri kullanılır.

Öncelikle : lazer yüksek enerjili bir ışındır. Özellikle damar kapatıcı bazı işlemlerde ( varis, erken dönem hemoroid gibi) oldukça yararlı bir yöntem olmakla birlikte çoğu ameliyatta kullanım alanı yoktur. Özellikle ilerlemiş 3. Ve 4. Evre hemoroidlerde kullanımı da uygun değildir. 1. Ve 2. Derece hemoroidlerde kullanışlı olmakla birlikte bu aşamada zaten ameliyat gereksinimi de tartışmalıdır. Önemli olan neyle yapıldığı değil iyileşip iyileşmediği ve hastanın memnun kalıp kalmadığıdır. Yani lazer sihirli bir cihaz olmayıp sadece bir araçtır. Lazerle yapılırsa iyidir görüşü doğru değildir.

Hastalara tavsiyem ;  hangi yöntemle yapıldığından ziyade güvendikleri doktora gidip onun önerilerini uygulamalarıdır. Yoksa çok sayıda mağduriyetler yaşayabilirler. saygılarımla

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 8 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI