Bugun...
10.Yılımızda Daha On Yıllara


Uğur Sarıoğlu Sessiz Harf
ugursarioglu78@gmail.com
 
 

Yıl 2012,
Malatya da Amerikan füze rampasını protesto ettik.Malatyayı dar ettik coniye. Mart ayıydı, iki ay sonra çok büyük bir yürüyüş var İstanbul da "Diriliş" yürüyüşü. Öncesinde de vardık Karabükte, ama o yürüyüş hazırlığı eşik atlamamız demekti, öyle de oldu.
Bugünkü Hürriyet caddesinde masa açtık."Gençlik Atatürke sahip çıkıyor! Gençlik vatanına sahip çıkıyor!" sloganlarıyla duyurular yapıyoruz. Karabükte pek alışık olunmayan bir durumdu. Sloganlardan sonra büyük bir destek insanlardan. "Bu vatan size emanet"..
Bize emanetti, o zamanlar 29 Ekim kutlamaları yasaklanmıştı. Alenen savaş açılmıştı Cumhuriyet Devrimine. TGB dururmu? Hazırdı. Vatan savunmasına haritasını belirlemişti bile, "Diriliş-Seferberlik-Taarruz" 29 Ekim öncesi Karabükü afişle, bildiriyle boyadık.Duymayan kalmasın diye.
Vatanseverlerle toplantılar yaptık. Ankarada da 'karınca harekatı' vardı. TGB bütün Türkiye yi 29 Ekimde Ankara Ulusta seferber olmaya çağırıyordu. 29 Ekim sabahı Safranboludan otobüsümüzü kaldırmadılar. TGBliyiz, durdurabilirler miydi? Burada kalanlar basın bildirisi yayınladılar. Otostopla Ankaraya gidenler, büyük yürüyüşe katıldılar.Yaklaşık iki milyon insan Cumhuriyeti yasaklayamazsınız! Diyordu. Ardından 27 Aralık Kubilay yürüyüşü, Safranbolu Aslanlardan Kıranköye doğru. Ardından Gaffar Okkan'ı anmaya otobüs kaldırdık Sakarya ya. Diyarbakır da Türk-Kürt kardeşliğinin simgesiydi Gaffar Okkan. Sonra Uğur Mumcu etkinliği şiir dinletisi büromuzda. Sayarak bitiremem elbet Tgb'nin Karabükte neler yaptığını. Yazmaya da yetmez daha neler yapacağına. Devamında üniversitelileri para makinesi olarak gören zihniyet YÖK yasası çıkarmak istiyor. TGB üniversitenin piyasalaşmasına izin verir mi? Yök'savar' platformunu kurdu hemen bütün üniversitelerde.Sokmadı vatansızları üniversitelere..
YGS eylemleri geldi ardından. Çalınan sorular,usülsüzlükler,kayırmalar. Eğitim, örnek olmak içinde vardı. Eğitim kurumlarının başındakiler soruları önceden başkalarına vererek, gelecek nesillere örnek oluyorlardı. Ee TGB durur mu? Liseli arkadaşlar koyunla dikildiler belediye binası önüne,Hürriyet Caddesine. İnledi bütün Karabük, kararlı liselilerin kuvvetli eylemleriyle.
Tabi o zamanlar Ergenekon kumpası da vardı. 13 Aralıkta, 8 Nisanda, 5 Ağustosta dayandik Silivri  zindanlarına, barikatları süpürdük geçtik. Hiç bir kaynaklı demir tutamadı, hakkını savunanları. 8 Nisan da Karabük Belediyesi önünde de eylem yaptık elbette. "Yıkılacaksınız!" dedik. Yıkacağız da. 
1 Haziran Gezi eylemleri başladı. Karabük te ayağa kalktı tabi. TGBnin bütün kadroları sabaha kadar çalıştı. Üç bin kişiyle Hürriyet Caddesindeydik. Hürriyetimizi almak istiyorduk! ADD, sendikalar,öğrenci kulüpleri, Kulupsuzler Topluluğu, üniversiteliler, herkes vardı yani. 3 saat hiç durmadan slogan attılar. "Mustafa Kemalin Askerleri" ağızlarını gizlemeden,polise taş atmadan,ortalığı dağıtmadan haykırıyorlardı tam bağımsızlık özlemlerini. Eylem Safranbolu ya taşındı sonra,10 gün sürdü burada Karabükte,100.yılda,Safranboluda,Yenişehir de. Türkiye Gençlik Birliği Türkiye nin her yerinde olduğu gibi Karabükte de sonuna kadar devam ediyor mücadele. Hasan Oktay,Berkan Mert İnce abilerimizin Karabükte öncülüğünü yapıp kurduğu TGByi Sabrican Bilgiç arkadaşım. Ardından ben, ardından Semih Balkanlı ardından Mehmet Emin Ünal arkadaşımız devraldı. Cumhuriyeti, tam bağımsızlığı, bilimsel üniversiteyi sonuna kadar savunacak Türkiye Gençlik Birliği. Bugünü savunmaya yarını kurmaya kadrolar yetiştiren bir okul. Ve  Karabükte de yeni Mehmetler, Turgaylar,Hüseyinler,Hakanlar,Tuğbalar bizden alacaklar görevi.Ve sonuna kadar devam edeceğiz, Atatürk Cumhuriyetini yeniden kurma mücadelesine.Şimdi ise 10 yıl oldu TGB kurulalı. 10 yıldır durmadan "of" demeden mücadele ediyor. On yıllarca da devam edecek.
21 Nisan Perşembe günü ise Eski genel başkanımız İlker Yücel ve şimdiki genel başkanımız Çağdaş Cengiz burada olacaklar. Saat 19:00 da Safranbolu İmren Konakta "10.yıl Dayanışma ve Kararlılık" yemeği düzenliyoruz. Yarını nasıl kuracağımızı konuşacağız.
Davetlisiniz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 2 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI