Bugun...
Modern Görünümlü Yeni Ortaçağ


Uğur Sarıoğlu Sessiz Harf
ugursarioglu78@gmail.com
 
 

Yazı başlığında ki “Yeni Ortaçağı” açıklamadan önce ortaçağın ne olduğunu kısaca özetlemek gerekiyor.

İnsanın köleleşmesi ve emeğin, üretimde bulunmayan tekelci güçler tarafından sömürülmesidir Ortaçağ. Kadının meta olarak görülmesi de sosyal, bir o kadar da siyasal gericiliktir Ortaçağ da! Ortaçağ da kadın ise “Kuluçka makinesinden” başka bir şey değildi.

Aradan yüzlerce yıl geçti. Amerikan Devrimi,Fransız Devrimi,Rus Devrimi, Türk Devrimi,Çin,İran,Küba,Venezüella Devrimi gibi bir çok devrimlerin yontmasından,tornasından geçtiyse de Dünya, Kapitalizm sonrasında Tekelci Kapitalizmin (Emperyalizm) önüne geçemedi. 1789 Fransız Devrimi sonrası sanayileşen Dünya, maalesef Emperyalizmin,bireyci ve sömürücü rüzgarına boyun eğdi.

Günümüzde; Orta Asya ülkelerinde emperyalizme karşı devrim rüzgarları estiği halde, bu çürümüş kapitalizmin insanlarımız arasında dolaşan kirli havasından bahsedeceğim.

Bir müzik klibinde kadınların ve erkeklerin kendilerini, vücutlarını ortaya çıkartma çabası ve duygunun geri plana itilmesi; kadın bacağının, erkek vücudunun Yeni Orta Çağda piyasalaşmasının bir örneğidir.

Modacı anlayışı empoze ederek büyük markaların satış rakamlarının arttırılması ve yoksul ailelerin toplumun organik birleşiminden uzaklaştırılması; Yeni Ortaçağın toplumu piyasalaştırmasının bir örneğidir.

Yine modaya uygun giyinen, üst düzey gelirli kişilerin çarpık ilişkilerinin anlatıldığı diziler; Yeni Ortaçağın her evde bir çarpık ilişki yaratma çabasının bir örneğidir.

Tek kişiyle dünyayı yenen, şişirilmiş adamların oynadığı Amerikan filmleri, bu filmlerdeki aile ilişkilerinin ve kişilerin hayatının diğer toplumlara empoze edilmesi; Yeni Ortaçağda, bireyin ön plana çıkarılarak birliğe karşı propaganda yapmanın ve Yeni Ortaçağda, çarpıtılan kültürün bir örneğidir.

Bu örnekler çok daha fazla elbette. Ve her birisi daha ileri düzeyde incelenmelidir. Ancak buna gazete sayfalarının yeteceğini düşünmüyorum. Bu örneklerin birleşerek oluşturduğu başka bir akım; “Mükemmel İnsanı Aramak”

Önceki satırlarda kısaca bahsettiğim örnekler, insanlar arasında mükemmeli istemek anlayışını doğuruyor. Aşık olduğunuz bir insanda mükemmeli arıyorsunuz, arkadaşlarınız arasında mükemmeli arıyorsunuz, mükemmel işi arıyorsunuz, mükemmel ev, araba ve mükemmel gelecek hayalleri kuruyorsunuz. İnsanın kusurunu kapatabilmek erdemi kayboluyor ve mükemmeli bulamayan bütün insanlar yalnızlaşıyor. Hatta yalnız kaldığınızda birkaç bilginin lafları dolaşıyor etrafınızda “insan tek başına güçlüdür,  bana dostunu söyle sana düşmanının kim olduğunu söyleyeyim.“ Yalnızlaşan bireyler ise “güçlü” olduğunu zannederek güçsüzleşiyor. Kültüründen kopan birey, sömürücü ülkenin kültürünü(ya da kültürsüzlüğünü) yaşıyor. Bunların farkına varan ve müdahale etmeye çalışan aydın insanlar ise sistemin içine sürüklenmek ya da sisteme karşı durmak arasında sıkışıyor.
Konunun can alıcı noktası yada yeni ortaçağın “modern” hali, kavramlarında içini boşaltarak “demokrasi yada bireyin özgürlüğü” gibi terimlerle, bu tercihi siz yapıyormuşsunuz havası vermek. Ortaçağda köleleri kullanmanın yöntemi, yirmi kırbaç darbesi ise, günümüzde ki yeni ortaçağ; sizin yüzünüze gülerek kölesi yapıyor.

 Beyninizi uyuşturduğu gibi vicdanınızı da şekillendiriyor..

Eleştiri ve önerileriniz için ugursarioglu78@gmail.com

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 3 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI