Bugun...
"Üniversiteli Öğrenci Olmak"


Uğur Sarıoğlu Sessiz Harf
ugursarioglu78@gmail.com
 
 

12 yıldır öğrencisin. ingilizceyi 8 yıldır görüyorsun ama hala iç güveysinden hallice. Türkçe? Zaten unutuldu. İşçi ailenin çocuğusun. Dershaneye gittin. Baban dershanenin son taksidini ödemeden tercih sonuçların açıklandı.Ne olmak istiyorsun? İstediğin ne mesleğin geleceği var mi? Gibi sorularla siyah beyaz yaşadığın günler sanki biraz güneşlenecek gibi... Sonuçlar geldi,filanca üniversitenin filanca bölümü.Yurdu düşündün, karşında elleri düğümlü bir adam sana dedi ki "2000 lira pesin,devamı 10 ay taksit" ardından okuldaki memur, hazırlık dedi, kitap dedi, 400 lira dedi, var mi? Demedi.Hatta 3 ay sonra birileri " hazırlık okumayabilirsiniz,hadi eve!" bile diyebildi. Neyse, üniversite de 1.yılını doldurduktan sonra yurt fiyatlarıyla ayni olduğu için eve taşındın. Amacın biraz daha rahat edebilmekti belki ama edemeden doğal gaz faturasını gördün, kapı çaldı, kapıcı "apartman gideri"dedi.Bir tarafta durmadan "ezberle" diyen bir hoca, bir yanda "fakültemde öğrenmek yasak"  diyen bir yönetici,aşağı katta her fırsatta öğrenciyi ezmeye çalışan ama "karnın aç mı evlat?" demekten aciz bir komşu, ay başında kirayı 2 gün aksattığında cellat kesilen ev sahibi...

Orta gelirli bir ailenin üniversiteli çocuğunun öğrencilik hayatı ortalama bu şekilde ilerlemekte. Dahası elbette var ama eksiği yok denebilir.

İşte bu günlerden geçiyor üniversite öğrencisi. Yazıların içinde henüz ülke sorunlarına yani siyasi  sorunlara ( gericilik,bölücülük,gayri-milli ekonomi,sermaye ihracı,ekonomik kriz vs.) bile değinilmedi.

Bu kargaşayla bir öğrenci nasıl başa çıkabilir?

Başa çıkamazsa ne olur?

Bunları yaşayan bir nesil, ne kadar gelecek vaat edebilir? Yada o nesil,geleceğe ne kadar umutla bakabilir?

"Umutsuz yaşanmıyor"

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 5 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI