Bugun...
CUMA SOHBETLERİ


VAHİT AKYOL CUMA SOHBETLERİ
batikaradenizekspres@hotmail.com
 
 

İNSANLIĞIN BEKLEDİĞİ MUHTEŞEM DOĞUŞ

           Rasülü Ekrem Mekke-i Mükerreme de doğu tarafta safa tepesinin yanında beni Haşim Caddesi Mevlid Sokağı diye anılan mübarek mekânda dünyaya şeref verdiler.

           Buhâri şârihi kirmâniye göre.

           Burası aslında Haşim Bin Abdi Menafın evinden bir kısımdı. Haşim öldükten sonra evi oğlu Abdulmuttalibe o da çocukları arasında bölüşmüştü. Peygamberimiz (s.a.v) kendisine babası Abdullah’tan miras kalan bu evde doğmuştur. Medine’ye hicrete karar verince bu evi amcası Ebu talibin oğlu Hz.Alinin de kardeşi olan Âkile bırakmıştır. Şuan orası bir kütüphane olarak hizmet vermektedir.

          Doğmadan önce çok Âlemetler belirmişti. Yahudi âlimleri bile bu yıldızın doğduğu gece Ahmet a.s doğmuştur dediler. Artık İsrail oğullarından peygamberlik gitti kitap gitti Yahudi âlimlerinin kıymet ve itibarı kalmadı. Bu gelen peygamberin haberi doğudan batıya ulaşacak büyük hamleler yaşanacaktır dediler. Küfür burçları bir bir çökmeye başladı. İnsanlık yeniden dirilidi tabi. Nasipsizler müstesna.

          Hz. Âişe validemiz onun hakkında şöyle derdi. Onun ahlakı Kur ’andı o şahsı için hiçbir zaman kin tutmaz ve öç almazdı. Kızdığı ya da sevdiğini din için yaparlardı. Onda kötü söz ve kötülük olmazdı. Sözü çok uzatmaz dinleyenlerin gönüllerine sindirirdi.

         Hz. Ali efendimiz şöyle onu tarif eder;

         O mübarek daima güler yüzlü ve güleçti. Bağışlaması çoktu, katı kalpli, acı dilli değildi. Kimseyi ayıplamaz pinti ve cimriliği hiç sevmezdi. Kimseyi umutsuzluğa düşürmezdi.

          İbni Mes’ud (r.a) şu duayı yaptığını söyler. (Allah’ım beni güzel yarattığın gibi ahlakımı da güzelleştir) derdi. İmamu enbiya olan mübarek peygamberimizin (vela dert) gecesini geçtiğimiz ay yani rebiülevvel’in 12. Gecesinde idrak ve ihyaya çalıştık. Dini gün ve geceler hep kameri aya göre takip ve tereip edilir. Şemsi aya göre değil memleketimizde miladi yıla 20 Nisan da kutlu doğum diye program yapılma yanlışından dönülüp 12 rebiülevvel gecesi  o kutlu doğuma ihtimam gösterilmesi işin doğru olanıdır.

       O rasülü Âzama bolca salâtu selam olsun, şefâati üzerimize olsun.        (AMİN)                                                                                                         

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 5 =

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
Henüz anket oluşturulmamış.
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI