Bugun...


ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ YOK

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ YOK

COVİD-19 salgınının tüm dünyada ve  ülkemizde yaşattığı olumsuzluklar her geçen gün artarak devam ediyor.  Bu süreçte en çok yara alan esnaf, "tam kapanmaya gidilecek" açıklamasının ardından kara kara düşünmeye başladı. İş yapamayan; iş yapamadığı için de borçlarını ödeyemediğini açıklayan işletmeciler, pandemi başladığından bu yana kendilerine içi dolu bir destek paketi açıklanmadığına ve bu tam kapanma sürecinde de kaderine terk edildiklerini ifade ederek tepki gösteriyor. Maddi destek olmadığı için işçi kıyımı yaptıkları ve işletmelerinde çalışıp evine ekmek götürmeye çalışan insanların işine son vermek zorunda oldukları bir süreçte sadece dükkan muhasebesi değil, vicdan muhasebesi de yapıyorlar. Kendi kendine yetemeyen iş yeri sahipleri yanlarında istihdam ettirdikleri vatandaşa da ödeme gerçekleştiremiyorlar.
Karabükte'de Manzara Farklı Değil 
Kazançları  olmadığı için dükkan giderlerini ve personel giderlerini karşılayamayan Karabük'te ki işletmeciler tam bir yılı aşkın süredir ayakta kalmaya çalışıyor. Bir çoğu da imkansızlık nedeniyle kepenk kapatmış durumda. Şartlar çerçevesinde iş yapmaya çalışanlar ise can çekişiyor. Esnaf "menüde korona virüs satmıyoruz" şeklinde tepki gösteriyor.
 Gazetemize konuşan çarşı esnafı son dönemde yaşananlara oldukça tepkili,  tepkilerini ise şu şekilde dile getiriyorlar. "Salgın başladığından beri, pandemi kısıtlamaları yüz yüze alışverişi bitirdi. İşlerimiz düştü. Kendilerine gelince lebalep ile her şey muhteşem, bize gelince pandemi var deniliyor. Kongrelerde korona virüs yok; kıraathaneler, kafeler,  restoranlar, çarşı pazarda bulaş riski var öyle mi? Milletin aklıyla alay ediyorlar resmen. Bizler bu durumdayken kongrelerin yapıldığı, salonların tıklım tıklım olmasına yorum bile yapamıyoruz. Hayretler içerisindeyiz. Şu cadde de 10 esnaf varsa 7'si kapalı. Borç harç içinde kaldık herkes perişan oldu. Vakaların artmasında sanki tek sorumlu restoranlarmış gibi bir algı yaratıldı. Bunun da ötesinde kongrelerde iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde, kafelerde restoranlarda üç kişinin yan yana oturunca virüs bulaşıyor ama binlerce kişi bir araya gelince virüs nasıl bulaşmıyor. Biri bize anlatsın. Siyasilere bakıldığı zaman cenazeler de dip dibe saf tutuyorlar. Biz iki kişiyi yan yana oturtunca virüs bulaşıyor öyle mi? Son olarak şunu söylemek istiyorum bizim dayanacak gücümüz kalmadı. Şunu da bilsinler ki, biz menüde veya tezgahta korona virüs satmıyoruz!"

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 7 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI